Հայաստանը կորոնավիրուսի թեստերի հետ կապված խնդիր չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված 1000 թեստ կա, հաջորդ շաբաթվա մեջ մոտ 2 հազարն էլ կբերվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին մարտի 1-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Հազար թեստն էլ սպասվում է ԱՄՆ-ից:
Նախարարը նշեց, որ դա նվիրատվություն է միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
«Թեստերի ձեռքբերման մի քանի ուղղություններ ևս քննարկվում են, մասնավորապես, Չինաստանը և Անգլիան: Այս պահին, այդ ուղղությամբ որևէ խնդիր չունենք»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ ընթացիկ տարվա հունվարի 2-ից առողջապահական համակարգը տիտանական աշխատանք է կատարել և կատարում: Մասնագետները, պատասխանատուները պատշաճ կարգով կատարում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները:
Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված առաջին դեպքը: Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել է փետրվարի 28-ին, Թեհրանից:

В Армении нет проблем с тестами на коронавирус
В Армении есть 1000 тестов на коронавирус, и около 2000 будут получены на следующей неделе. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на пресс-конференции 1 марта министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Ожидается импорт тысячи тестов из США.
Министр отметил, что это пожертвование международных организаций.
«Обсуждаются также несколько направлений для приобретения тестов, в частности, Китай и Англия. На данный момент у нас нет проблем в этом направлении», - сказал Арсен Торосян.
Министр заверил, что со 2 января этого года система здравоохранения выполняла и выполняет титаническую работу. Профессионалы, ответственные люди принимают все необходимые меры.
Первый подтвержденный случай заболевания коронавирусом  зарегистрирован в Армении. Пациент - 29-летний гражданин Армении, мужчина, который прибыл из  Тегерана на самолете с женой 28 февраля.