«Ռոսատոմ»-ն ընդառաջում է Հայաստանի՝ ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու գաղափարին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիան ընդառաջում է Հայաստանի՝ ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու գաղափարին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հայաստանում ատոմային բնագավառի զարգացման հեռանկարները» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ ասաց Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի ռուսական կողմի ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոն:
«Այստեղ խոսվեց 2026 թվականից հետո ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու մասին: Մենք ընդառաջում ենք այդ գաղափարին: «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան ԱԷԿ-ների շահագործման ժամկետների կրկնակի երկարաձգման փորձ ունի: Մասնավորապես, կրկնակի երկարաձգվել են Կոլսկի և Նովովորոնեժյան ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետները: Մենք առաջարկել ենք այդ կոնցեպտը հայկական կողմի հետ քննարկման ժամանակ: Ներկայում հայկական կողմում իրենց իսկ բազայի վրա մշակվում են սեփական մոտեցումներ»,- նշեց Սվիրիդենկոն:
Նա շեշտեց, որ իրենք պատրաստ են Հայաստանին առաջարկել իրենց ունեցած ողջ փորձը:
2019 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասել էր, որ Ռուսաստանի կողմից համաձայնություն է ստացվել Հայաստանի ԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման աշխատանքների համար նախատեսված վարկի երկարացման ժամկետների մասով:

“Росатом” согласен с идеей продления срока эксплуатации ААЭС
Госкорпорация по атомной энергии “Росатом” идет навстречу идее продления срока эксплуатации Армянской АЭС.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе панельного обсуждения “Перспективы развития атомной отрасли в Армении” сказал руководитель российской стороны проекта продления срока эксплуатации Армянской АЭС Юрий Свириденко.
“Здесь речь шла о продлении срока эксплуатации атомной станции после 2026 года. Мы идем навстречу этой идее. Госкорпорация “Росатом” имеет опыт повторного продления сроков эксплуатации АЭС. В частности, продлены сроки эксплуатации энергоблоков Колской и Нововоронежской АЭС. Мы предложили эту концепцию во время обсуждения с армянской стороной. В настоящее время с армянской стороны разрабатываются собственные подходы” - отметил Свириденко.
Он подчеркнул, что они готовы предложить Армении весь свой опыт.
10 декабря 2019 года министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян сказал, что со стороны России было получено согласие по части сроков продления кредита, предусмотренного для работ по модернизации 2-го энергоблока Армянской АЭС.