Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Սամվել Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հեռագրում նշվում է.
«Խոր ցավով տեղեկացա հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի (ՀՃՈւՀ) երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանի անժամանակ մահվան մասին:
Սամվել Կարապետյանն իր գործունեության ընթացքում հետազոտել և ցուցակագրել է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ: Նրա թողած փաստագրական նյութերը հարուստ ժառանգություն են մեր երկրի համար: Բարձր գնահատանքի է արժանի անվանի հուշարձանագետի հետևողական աշխատանքը Թուրքիայում և Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականության դեմ:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Սամվել Կարապետյանի հարազատներին և գործընկերներին ու կիսում նրանց վիշտը»:

Премьер-министр направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Самвела Карапетяна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной специалиста по памятникам Самвела Карапетяна.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра Армении, в телеграмме говорится:
“С глубокой болью узнал о безвременной кончине известного армянского специалиста по памятникам, историка, председателя ереванского офиса Фонда по изучению армянской архитектуры Самвела Карапетяна.
Самвел Карапетян исследовал и описал тысячи образцов армянской архитектуры исторической Армении. Оставленные им документальные материалы - богатое наследие для нашей страны. Последовательная работа известного специалиста по памятникам, направленная против политики уничтожения армянских памятников в Турции и Азербайджане, достойна самой высокой оценки.