Պաշտոնանկությունը հետևություններից մեկն է. փոխնախարարը՝ բանակում արձանագրված դժբախտ դեպքերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը վստահեցնում է, որ այս տարի Զինված ուժերում խաղաղ պայմաններում զինծառայողների մահվան դեպքերի առնչությամբ կատարված աշխատանքներում պաշտոնանկությունները ընդամենը հետևություններից մեկն են, շատ ավելի լուրջ աշխատանքներ են տարվում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բալայանն այս մասին հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Պաշտոնանկությունները հետևություններից ընդամենը մեկն էր: Շատ ավելի լուրջ աշխատանք է տարվում, շատ է այդ աշխատանքների մասին հայտարարվել: Արձանագրում ենք որպես թերություն, որի համար շատ աշխատելու տեղ ունենք: Դրանք որևիցե ձևով ներելի չեն: Բայց պետք է  հաշվի առնել, որ մենք գործ ունենք մարդկանց հետ, և որևէ արտահայտություն կամ նախադեպ ոչ ճիշտ մեկնաբանելը հնարավոր է, որ  ճակատագրեր խեղի»,-ասաց Բալայանը:
Նա նշեց՝ սխալ է ասել, թե բանակում 13 զոհ է եղել: «Ի պաշտոնե ինձ հասած տվյալների համաձայն մի քանիսը մահեր են, ոչ թե զոհեր, պետք է հստակ տարանջատել: Գոյություն ունեն համապատասխան իրավակարգավորումներ ամեն մի մահվան դեպքով: Մահվան դեպքերի հետ կապված հետևությունները բազմաթիվ են, ինչպես արդեն նշեցի դրանցից մեկը պաշտոնանկություններն են: Այն պաշտոնյաները, որոնք իրավասու էին գնահատական տալու որոշ պաշտոնատար անձանց գործունեությանը, ենթադրում եմ, որ անվարար են գնահատել այդ աշխատանքը, դրա համար ազատումներ են եղել»,-ասաց Բալայանը:
Նա շեշտեց՝ կանոնակարգային հարաբերություններին պետք է ավելի խիստ հետևել, պետք է հետևել այն իրավակարգավորումներին, որոնք գործում են: Բալայանը նկատեց՝ սխալ կլինի ասել, թե այդ իրավակարգավորումները չկան, խնդիրը իրավակիրառությունն ապահովելու մեջ է:
2020թ. ընթացքում բանակում խաղաղ պայմաններում 13 զինծառայողի մահվան դեպք է գրանցվել: Վարչապետը հայտնել էր, որ 2020-ին զոհերից հինգը մահացել են հիվանդության պատճառով՝ մի մասը ծառայության, մյուս մասը ոչ ծառայության մեջ: 4-ը դժբախտ պատահարի հետևանքով, և չորս ինքնասպանության դեպք է տեղի ունեցել:
Արձանագրված դեպքերից հետո ՀՀ վարչապետի առաջարկով և նախագահի՝ փետրվարի 18-ի հրամանագրերով պաշտոնանկ են արվել ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանապետ Արթուր Բաղդասարյանը և ՀՀ ԶՈՒ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության պետ Ալեքսան Ալեքսանյանը: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով` պաշտոնից ազատվել է նաև Պաշտպանության բանակի հրամանատար Կարեն Աբրահամյանը: Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով այդ պաշտոնում նշանակվել է Ջալալ Հարությունյանը:

Проблема в обеспечении правоприменения: замминистра обороны о несчастных случаях в армии
Заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян заверяет, что отстранения от службы в связи с гибелью военнослужащих в мирных условиях являются лишь одними из сделанных выводов, ведется более серьезная работа.
Как передает «Арменпресс», об этом Балаян сказал в беседе с журналистами в Национальном собрании.
“Увольнения были лишь одними из сделанных выводов. Ведется гораздо более серьезная работа, о них было объявлено. Мы признаем недостатки, над которыми надо много поработать. Они никоим образом не простительны. Но нужно учитывать, что мы имеем дело с людьми, и неправильно комментировать какие-либо выражения или прецеденты, ведь они могут повлиять на судьбы людей”, - сказал Балаян.
Он отметил, что неверно говорить, что в армии было 13 несчастных случаев. “Согласно сведениям, полученным мною, некоторые из них – смерти по болезни, а не несчастные случаи, нужно четко разграничить. Существуют  соответствующие формулировки при каждом случае смерти. Как я уже отметил сделанные выводы, связанные со смертью военнослужащих, многочисленны. Одни из них – отставки”, - сказал Балаян и отметил, что служба некоторых чиновников была признана неудовлетворительной.
Балаян подчеркнул, что нужно строже следить за регулирующими отношениями, за теми правопорядками, которые действуют. Он отметил, что было бы неправильно говорить, что этих правопорядков нет, проблема заключается в обеспечении правоприменительной практики.
В 2020 г. в армии в мирных условиях было зафиксировано 13 случаев смерти военнослужащих. Премьер-министр сообщил, что пятеро из погибших скончались по причине болезни - некоторые на службе, другие - не на службе. Есть четыре несчастных случая и 4 случая самоубийства.
После зафиксированных событий по предложению премьер-министра и указами президента от 18 февраля были отстранены от должности начальник военной полиции МО РА Артур Багдасарян и начальник управления морально-психологического обеспечения ВС Алексан Алексанян. Указом президента Республики Арцах Бако Саакяна от должности освобожден также и командующий Армии обороны Карен Абрамян. Другим указом президента Арцаха на эту должность назначен Джалал Арутюнян.