ՀՀ-ն դարձել է Հանքարդյունաբերության, հանքանյութերի, մետաղների և կայուն զարգացման ֆորումի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, դարձել է  Հանքարդյունաբերության, հանքանյութերի, մետաղների և կայուն զարգացման միջկառավարական ֆորումի (IGF) անդամ։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ֆորումին անդամակցելու հնարավորություն են ստանում այն պետությունները, որոնք  որդեգրել են հանքարդյունաբերության լավ  կառավարման քաղաքականություն՝ սահմանելով հստակ սկզբունքներ  հաշվետվողական,  թափանցիկ հանքարդյունաբերության ներդրման  և այն երկրի կայուն զարգացմանը ծառայեցնելու  ուղղությամբ։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը ֆորումը միջկառավարական երկխոսության, փորձի և գիտելիքների փոխանակման արդյունավետ հարթակ է համարել, ինչն ապագայում  հնարավորություն կունենա նպաստելու  երկրում առավել արդյունավետ որոշումներ կայացնելու գործընթացներին։
Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտը համակարգող  ՏԿԵ փոխնախարար Լիլիա Շուշանյանը, ով նախաձեռնել է IGF անդամակցության գործընթացը,  կարևորել է հանքարդյունաբերության ոլորտում տարբեր հարցերի վերաբերյալ՝ այդ թվում բնապահպանական և սոցիալական ուղղվածության, միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրման, ինչպես նաև դրանք տնտեսության զարգացմանն ուղղելու անհրաժեշտությունը: «Հայաստանի համար ճիշտ ժամանակն է միանալու միջազգային պրոֆեսիոնալ ֆորումներին, ինչպիսին է կայուն զարգացման գաղափարը՝ որպես իր գործունեության գլխավոր տեսլական սահմանած IGF–ը, և մեր երկրի համար օգուտ քաղել վերջիններիս ընձեռած հնարավորություններից»,-ասել է Լ. Շուշանյանը:
Միջկառավարական ֆորումի տնօրեն Գրեգ Ռեդֆորդը կարևորել է Հայաստանի կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը՝ ուղղված ոլորտը երկրի կայուն զարգացմանը ծառայեցնելուն և ողջունել Հայաստանի անդամակցությունը կառույցին՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր նոր պետություն իր հետ գլոբալ երկխոսությունը խորացնելու ուրույն հեռանկարներ է բերում։
Նշենք, որ Հանքարդյունաբերության, հանքանյութերի, մետաղների և կայուն զարգացման միջկառավարական ֆորումին (IGF) այսօր անդամակցում են 75  պետություն, ինչպես նաև արդյունաբերության, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր համատեղ քննարկում են կայուն զարգացմանը հանքարդյունաբերությունը ծառայեցնելու միջոցները և գործադրում համապատասխան ջանքեր: Ֆորումի հիմնական նպատակը կառավարություններին օժանդակելն է՝  ռեսուրսների կառավարման և որոշումների կայացման հարցերում ներպետական գնահատումների, կարողությունների զարգացման և թիրախավորված տեխնիկական աջակցության, ինչպես նաև ուղեցույցերի մշակման և լավագույն միջազգային փորձի փոխանակման նպատակով՝  համաժողովների կազմակերպման միջոցով:

Армения стала членом Форума горнорудной промышленности, минералов, металлов и устойчивого развития
Правительство Армении в лице Министерства территориального управления и инфраструктур стало членом Межправительственного форума по горнорудной промышленности, минералам, металлам и устойчивому развитию (IGF).
Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства территориального управления и инфраструктур Армении.
Возможность членства в форуме получают те государства, которые придерживаются политики хорошего управления горнодобывающей промышленностью, устанавливая четкие принципы по внедрению подотчетности, прозрачной горнорудной промышленности и ее служению стабильному развитию страны.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян счел форум эффективной площадкой для межправительственного диалога, обмена опытом и знаниями, что в будущем даст возможность способствовать процессам принятия более эффективных решений.
Заместитель министра Лилия Шушанян, которая инициировала процесс членства в IGF, подчеркнула необходимость изучения лучшего международного опыта в сфере горнорудной промышленности, в том числе экологической и социальной направленности, а также их направленность на развитие экономики. “Для Армении самое время присоединяться к международным профессиональным форумам, каковым является и форум стабильного развития IGF,  и извлекать выгоду из предоставляемых ими возможностей”, - сказала Л. Шушанян.
Директор Межправительственного форума Грег Редфорд подчеркнул важность политики правительства Армении, направленной на обеспечение стабильного развития страны и приветствовал членство Армении в структуре, отметив, что каждое новое государство приносит особые перспективы для углубления глобального диалога.
Отметим, что в Межправительственном форуме по горнорудной промышленности, минералам, металлам и устойчивому развитию (IGF) сегодня участвуют 75 государств, а также представители промышленности, гражданского общества, международных организаций, которые совместно обсуждают меры по обеспечению устойчивого развития горнорудной промышленности и прилагают соответствующие усилия. Основной целью форума является содействие правительствам с целью развития внутригосударственных оценок, возможностей и целенаправленной технической поддержки в вопросах управления ресурсами и принятия решений, а также разработки руководящих принципов и обмена лучшим международным опытом посредством организации конференций.