200-ից ավելի հայտ «խելացի» անասնաֆերմա կառուցելու համար. ակտիվությամբ աչքի է ընկնում Արարատի մարզը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետության կողմից իրականացվող «Փոքր և միջին խելացի անասնաշենքերի կառուցման, վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման պետական աջակցության ծրագրի» շրջանակներում ընթացիկ տարվա փետրվարի 25-ի դրությամբ 217 հայտ է ստացվել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչության պետ Լևոն Տեր-Իսահակյանը նշեց, որ արդեն տեղազննման աշխատանքներ են իրականացվել շուրջ 208 տնտեսությունում: Ծրագրին համապատասխանում է 190 տնտեսություն:
«Հայտերի կառուցվածքում տեսնում ենք, որ մարզերից ակտիվը Արարատն է: Հայտերի 21 տոկոսն իրենց է բաժին ընկնում: Երկրորդ տեղում Գեղարքունիքն է, որին հաջորդում է Կոտայքը: Ամենապասիվը, թերևս, Սյունիքն է»,-ասաց Լևոն Տեր-Իսահակյանը:
Պիլոտային ծրագրով նախատեսված է եղել, որ մեկնարկային տարում կհիմնվի շուրջ 30 տնտեսություն, հաջորդ տարիներից յուրաքանչյուրի դեպքում շուրջ 100: Ընդհանուր առմամբ, նախատեսված է հիմնել 230 այդպիսի տնտեսություն:
«Անասնապահության ոլորտում սա շատ կարևոր ծրագիր է, որով ներդրվում է նոր մոտեցում: Այն ոչ միայն կնպաստի մեկ կենդանու հաշվով մթերատվության ավելացմանը, այլև մենք կունենանք բարենպաստ, սանիտարահիգիենիկ չափանիշներին համապատասխան կաթի արտադրություն»,-ասաց նա:
Ծրագրի պարտադիր պայմաններից է, որ հայտերի հեղինակները մասնակցեն Ագրարային համալսարանի կողմից կազմակերպված դասընթացին: Մասնակցությունը ենթադրում է տավարաբուծության, անասնապահության վարման նոր տեխնոլոգիայի, միկրոկլիմայի ապահովման աշխատանքների, կթի, անասնաբուժական միջոցառումների կազմակերպման ուսումնասիրում և այլ բաղադրիչներ: Լևոն Տեր-Իսահակյանը տեղեկացրեց, որ դասընթացներին արդեն մասնակցել է 122 տնտեսվարող և ստացել՝ հավաստագիր:
Ծրագրի շրջանակում պայմանագրեր կնքվել են 28-ի հետ, նրանք արդեն շինարարական աշխատանքներ են իրականացնում, ամբողջությամբ գործնական փուլում են: Պայմանագիրը կքվելուց հետո՝ տնտեսավարողը մեկ տարվա ընթացքում իրականացնում է խելացի անասնաշենքի կառուցում և ստանում է պետական աջակցության գումարը: Չորս տնտեսվարող արդեն առաջին փուլով փոխհատուցում է ստացել:
Պետության աջակցության երեք մոդել է նախատեսված՝ կախված ֆերմայի մակերեսից և կովերի քանակից: Առաջին մոդելն է՝ 130-280 քառակուսի մետր արտադրական տարածքով՝ առնվազն 10-15 գլուխ կենդանու համար։ Այս դեպքում կառուցման եւ տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են շուրջ 11 մլն դրամ, որից 5.5 մլն դրամը կփոխհատուցի պետությունը։ Երկրորդ մոդել է՝ 281- 450 քառակուսի մետր արտադրական տարածքով՝ առնվազն 20-25 գլուխ կենդանու համար: Ծախսերը գնահատվում են շուրջ 23 մլն դրամ, պետության կողմից փոխհատուցումը՝ 11.5 մլն դրամ: Երրորդ մոդելն է՝ 451 եւ ավելի քառակուսի մետր տարածքով՝ առնվազն 40-45 գլուխ կենդանու համար: Ծախսերը գնահատվում են շուրջ 35 մլն դրամ, փոխհատուցումը՝ 17.5 մլն դրամ։ Լևոն Տեր-Իսահակյանը տեղեկացրեց, որ զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների եւ սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ բնակավայրերում գործունեության իրականացնող տնտեսավարողների համար պետական փոխհատուցումը կկազմի 70 տոկոս:
«Ի դեպ, նախարարությունն ունի գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորման ծրագիր, որի շրջանակում տրվում է 3-5 տոկոսանոց վարկեր 3-15 մլն դրամի դեպքում: Ասեմ, որ որևէ սահմանափակում ծրագրով չկա: Գյուղացին կարող է երկու ծրագրերից էլ միաժամանակ օգտվել»,-հավելեց Լևոն Տեր-Իսահակյանը:

Более 200 заявок на строительство “умных” ферм: активностью отличается Араратская область
В рамках осуществляемой государством “Программы государственного содействия строительству, реконструкции и технологическому обеспечению малых и средних “умных” ферм” по состоянию на 25 февраля текущего года поступило 217 заявок. В беседе с «Арменпресс» начальник управления первичной сельскохозяйственной продукции Министерства экономики Армении Левон Тер-Исаакян отметил, что в 208 хозяйствах уже проведены исследования. Программе соответствуют 190 хозяйств.
“По структуре заявок мы видим, что самая активная Араратская область. На втором месте -Гегаркуник, за которым следует Котайк. Самым пассивныым, пожалуй, является Сюник”, - сказал Левон Тер-Исаакян.
По пилотной программе было предусмотрено, что в стартовом году будет основано около 30 хозяйств, в следующем году - около 100. В общей сложности планируется создать 230 таких хозяйств.
“В сфере животноводства это очень важная программа, по которой внедряется новый подход. Это не только будет способствовать увеличению заготовок на одного животного, но и  производству молока, соответствующего санитарно-гигиеническим стандартам”, - сказал он.
Одним из обязательных условий программы является участие авторов заявок в курсах, организованных аграрным университетом. Участие предполагает изучение и другие компоненты скотоводства, новой технологии ведения скотоводства, работы по обеспечению микроклимата, организации скотоводства, ветеринарных мероприятий. Левон Тер-Исаакян сообщил, что в курсах уже приняли участие 122 хозяйствующих субъекта и получили соответствующий сертификат.
В рамках программы договора заключены с 28 субъектами, они уже осуществляют строительные работы, полностью находятся на практической стадии. После заключения договора хозяйствующий субъект в течение года осуществляет строительство “умной” фермы и получает сумму государственного содействия.
Предусмотрены три модели содействия государства в зависимости от площади фермы и количества поголовья. Первая модель - с производственной площадью в 130 - 280 квадратных метров и поголовьем не менее 10 - 15 животных. В этом случае расходы на строительство и технологическое обеспечение оцениваются в 11 млн драмов, из которых 5,5 млн компенсирует государство. Вторая модель - с производственной площадью 281 - 450 квадратных метров и поголовьем не менее 20 – 25 животных. Расходы оцениваются в 23 млн драмов, компенсация государства - 11,5 млн драмов. Третья модель - 451 и более квадратных метров и поголовье не менее 40 - 45. Расходы оцениваются в 35 млн драмов, компенсация - в 17,5 млн драмов. Левон Тер-Исаакян сообщил, что государственная компенсация для граждан, получивших инвалидность при исполнении обязанностей военной службы, и хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность в приграничных населенных пунктах, получающих социальную помощь, содействие составит 70%.
“Кстати, у министерства есть программа субсидирования сельскохозяйственных кредитов, в рамках которой предоставляются 3 - 5% -е кредиты в случае 3 - 15 млн драмов. Сельчане смогут одновременно воспользоваться обеими программами”, - добавил Левон Тер-Исаакян.