ՀՀ-ի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային խաղաղությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլին համաձայն են, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 27-ին նախարարների համատեղ հայտարարության ընթացքում ասաց Ղարիբաշվիլին:
«Մենք շատ հետաքրքիր և խորը հանդիպում ենք ունեցել Դավիթ Տոնոյանի հետ և քննարկել ենք տարբեր հարցեր երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ձևաչափի մասին: Կարծիքներ ենք փոխանակել տարածաշրջանային մարտահրավերների վերաբերյալ: Մենք նաև համաձայնել ենք առ այն, որ չկան այլընտրանքներ զարգացող բարիդրացիական հարաբերություններին, չկա այլընտրանք կոնֆլիկտների խաղաղ լուծմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը»,- նշեց Վրաստանի պաշտպանության նախարարը:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին հավելեց, որ իր համար պատիվ է Հայաստան այցելելը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է որպես Վրաստանի ՊՆ այցելել Հայաստան, մի երկիր, որի հետ մենք շատ լավ, բարի դրացիական հարաբերություններ ունենք և փոխադարձ հարգանք տածում արդեն հարյուրամյակներ շարունակ: Ապացույցն այս փաստի նաև մեր դրական, աճող դինամիկան է, որը մենք տեսնում ենք երկկողմ համագործակցության ձևաչափում»,- ասաց Ղարիբաշվիլին:

Министры обороны Армении и Грузии обсудили региональный мир
Министр обороны Армении Давид Тоноян и министр обороны Грузии Ираклий Гарибашвили согласны с тем, что мир в регионе не имеет альтернативы. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе совместной пресс-конференции заявил Гарибашвили.
«Мы провели очень интересную и глубокую встречу с Давидом Тонояном и обсудили различные вопросы, касающиеся формата двустороннего и многостороннего сотрудничества. Мы обменялись мнениями о региональных проблемах. Мы также согласились с тем, что нет альтернативы развитию добрососедских отношений, нет альтернативы мирному урегулированию конфликтов, а также поддержанию мира и стабильности в регионе», - сказал министр обороны Грузии.
Ираклий Гарибашвили добавил, что для него большая честь посетить Армению.
«Для меня большая честь в качестве министра обороны Грузии посетить Армению, страну, с которой у нас очень хорошие, добрососедские отношения. Свидетельством тому также является наша позитивная растущая динамика, которую мы имеем в формате двустороннего сотрудничества», - сказал Гарибашвили.