Առանց պետտուրք գանձելու վերջին 3 ամիսներին ՀՀ քաղաքացու անձնագիր է տրվել 205 սիրիահայի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը պահուստային ֆոնդից Արտաքին գործերի նախարարությանը հատկացրեց 12 275 մլն դրամ՝ Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցներին անձնագիր տալու համար նախատեսված պետական տուրքը վճարելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, կառավարության որոշման համաձայն օտարերկրյա պետություններում վավերական ՀՀ քաղաքացու անձնագիր տալու կամ փոխանակելու համար պետական տուրքի վճարումից ազատվում են ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիները կամ ՀՀ քաղաքացիները, որոնց մշտական բնակության օտարերկրյա պետությունում ստեղծվել է այնպիսի արտակարգ իրավիճակ, որը սպառնում է քաղաքացիների կյանքին կամ առողջությանը:
Որոշման 2-րդ կետով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը յուրաքանչյուր եռամսյակի ավարտից հետո մեկամսյա ժամկետում սահմանված կարգով պետք է ՀՀ կառավարություն ներկայացնի առաջարկություն տվյալ տարվա ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից յուրաքանչյուր եռամսյակի համար ներկայացված գումարի չափով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը տվյալ որոշման 1-ին կետում նշված պետական տուրքի վճարումից ազատված անձնագիր տալու կամ փոխանակելու համար նախատեսված պետական տուրքի գումարների փոխարեն ՀՀ պետական բյուջե վճարելու նպատակով գումար հատկացնելու մասին:
2019 թ. 4-րդ եռամսյակի ընթացքում տրամադրվել է օտարերկրյա պետություններում վավերական 205 անձնագիր, սակայն պետական տուրք չի գանձվել: Ընդ որում, այդ անձնագրերը տրամադրվել են Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության (60 գործ) և Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության (145 գործ), կողմից տվյալ քաղաքներում ՀՀ քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնք ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն և դիմել են առաջին անգամ ՀՀ անձնագիր ստանալու համար։

За последние 3 месяца без взимания пошлины паспорта гражданина Армении выданы 205 сирийским армянам
Правительство Министерству иностранных дел выделило из резервного фонда 12 275 млн драмов на выплату госпошлины за паспорта, выданные нашим соотечественникам из Сирии.
Как передает «Арменпресс», согласно обоснованию, по решению правительства, от уплаты государственной пошлины за выдачу или обмен действительного паспорта гражданина Армении в иностранных государствах освобождаются те иностранные граждане или граждане Армении, для которых в иностранном государстве постоянного проживания создалась  чрезвычайная ситуация, которая угрожает жизни или здоровью граждан.
Согласно 2-му пункту решения, Министерство иностранных дел Республики Армения в течение месяца в конце каждого квартала должно в установленном порядке представлять правительству  предложение о выделении Министерству иностранных дел суммы с целью выплаты в государственный бюджет вместо сумм госпошлины, предусмотренных государственным бюджетом Армении.
В течение 4-го квартала 2019 года в иностранных государствах было выдано 205 действительных паспортов, однако госпошлина с них не взималась. При этом эти паспорта были выданы посольством Республики Армения в Дамаске (60 ) и Генеральным консульством Республики Армения в Алеппо (145) гражданам Республики Армения и иностранным гражданам армянской национальности, которые получили гражданство Республики Армения и впервые обратились для получения паспорта Республики Армения.