Մարտիրոս Սարյանի 140-ամյակի առթիվ հիմնանորոգվել է հեղինակի «Կոստանդնուպոլսի շները» կտավը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտիրոս Սարյանի 140-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, որը նշվում է փետրվարի 28-ին, հիմնանորոգվել է նկարչի «Կոստանդնուպոլսի շները» կտավը, որը վնասվել էր դեռ Սարյանի կենդանության օրոք:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
«Այս կտավի վերականգնումը Սարյանի ծննդյան մեծ նվերն է: Կտավը վնասվել է Սարյանի արվեստանոցում, երբ ջեռուցման համակարգի խողովակները պայթել են, և եռացած ջուրը լցվել է տեմպերայով արված մի շարք ստեղծագործությունների վրա: Հովանավորների աջակցությամբ կարողացանք հիմնանորոգել կտավը: Սարյանի իսկական ծննդյան օրը`փետրվարի 29-ին, որը չորս տարին մեկ է լինում, մենք կտավը կներկայացնենք արվեստասեր հանրությանը»,-ընդգծեց Ռուզան Սարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ, ավանդույթի համաձայն, փետրվարի 28-ին ծաղիկներ են խոնարհելու նկարչի անվան պուրակում` Սարյանի արձանի մոտ, այցելելու են Սարյանի շիրիմին:
«Նույն օրը Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում տեղի կունենա «Հուշեր Սարյանի մասին» ժողովածուի շնորհանդեսը: Սարյանի մասին  գրել են Տիգրան Մանսուրյանը, Ռոբերտ Էլիբեկյանը, Ավիկ Իսահակյանը և այլք: Փառք Աստծո, նրանցից շատերը մեզ հետ են և ներկա կլինեն շնորհանդեսին»,-պատմեց տուն-թանգարանի տնօրենը:
Անդրադառնալով Մարտիրոս Սարյանի մեծությանը՝ նկարչի տուն-թանգարանի տնօրենն ասաց, որ ամեն անգամ, երբ ընդունում են տարբեր երկրներից պատվիրակությունների, ևս մեկ անգամ համոզվում են, որ Սարյանը մեր հայրենիքի մեծագույն նկարիչն է:
«Օրերս հյուրեր ունեինք Մոլդովայի ազգային ժողովից: Նրանք շրջում էին տուն-թանգարանում, խորասուզված դիտում կտավները: Սկզբում բավականին սառն էին, հետո  նրանց սառնությունը հալվեց ու բարձր տրամադրությամբ հեռացան: Ըստ իս` պատճառը Սարյանի կտավների դրական էներգետիկան էր, որը հորդում է, և անտարբեր չի թողնում այցելուներին»,-նշեց նա:
Ռուզան Սարյանը հիշեցրեց, որ Մարտիրոս Սարյանն աշխատում էր տարբեր ոճերում, ոլորտներում` գեղանկարչություն, գրքարվեստ, թատրոն և այլն:
Սարյանի տուն-թանգարանը և Հայաստանի ազգային պատկերասրահը Մարտի 20-ին համատեղ  պատրաստում են հրաշալի ցուցահանդես, որում ներկայացվելու են Ալ. Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայի սարյանական ձևավորման էսքիզները:

К 140-летию Мартироса Сарьяна  отреставрирована картина “Собаки Константинополя”
В связи со 140-летним юбилеем Мартироса Сарьяна, который отмечается 28 февраля, полностью реставрирована картина художника “Собаки Константинополя”, которая была повреждена еще при жизни Сарьяна.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» сообщила директор Дома-музея Мартироса Сарьяна Рузан Сарьян.
“Реставрация этой картины - большой подарок Сарьяну. Картина была повреждена в мастерской Сарьяна, когда лопнула труба системы отопления, и кипяток залил ряд полотен. При поддержке спонсоров нам удалось отреставрировать картину. В настоящий день рождения Сарьяна, 29 февраля, который бывает раз в четыре года, мы представим картину любителям искусства”, - подчеркнула Рузан Сарьян.
Она сообщила, что, согласно традиции, 28 февраля в сквере имени художника, у памятника Сарьяну будут возложены цветы, посетят могилу Сарьяна.
“В тот же день в библиотеке им. Аветика Исаакяна состоится презентация сборника “Воспоминания о Сарьяне”. О Сарьяне писали Тигран Мансурян, Роберт Элибекян, Авик Исаакян и другие. Слава Богу, многие из них с нами и они будут присутствовать на презентации книги”, - сказала директор Дома-музея.
Говоря о величии Мартироса Сарьяна, директор Дома-музея художника сказала, что каждый раз, когда они принимают делегации из разных стран, еще раз убеждаются, что Сарьян - величайший художник нашей Родины.
“Недавно у нас были гости из Национального собрания Молдовы. Они обошли Дом-музей, рассмотрели картины. Сначала они были довольно холодны, потом их холод растаял, и уходили они уже в приподнятом настроении. По-моему, причина в положительной энергетике полотен Сарьяна, которая исходит от них и не оставляет посетителей безразличными”, - отметила Рузан Сарьян.
Рузан Сарьян напомнила, что Мартирос Сарьян работал в разных стилях и в разных сферах: живопись, искусство книгопечатания, театр и т. д.
Дом-музей Сарьяна и Национальная галерея Армении к 20-му марта совместно готовят замечательную выставку, на которой будут представлены эскизы сарьяновского оформления оперы “Алмаст” Александра Спендиаряна.