Գուլնարա Քարիմովան պատրաստ Է հօգուտ Ուզբեկստանի հրաժարվել 686 մլն դոլարից գործի կարճման դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուզբեկստանի նախկին նախագահ Իսլամ Քարիմովի ավագ դուստրը՝ Գուլնարան, սոցցանցի միջոցով հայտարարել Է Շվեյցարիայում ընտանիքի հաշիվներում սառեցված 686 միլիոն դոլարից հօգուտ պետության հրաժարվելու պատրաստակամության մասին, եթե Ուզբեկստանի իշխանություններն «առանց դատի» փակեն իր քրեական գործը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոեւին Քարիմովայի դիմումը հրապարակվել Է նրա դուստր Իմանի ինստագրամում: «Ես նաեւ, հանուն ընտանիքի պահպանման եւ առողջության, ճիշտ պայմանների դեպքում, պատրաստ եմ հրաժարվել դրամական միջոցների ցանկացած պահանջներից, որոնք մեր ընտանիքի միակ միջոցներն են եւ սառեցված են Շվեյցարիայում, «գործի փակման պարզեցված ընթացակարգի» ընդունմամբ, ասինքն՝ առանց հրապարակային դատի՝ հօգուտ պետության 686 միլիոն դոլարի հանձնմամբ»,- ասված Է Քաիմովայի հայտարարության մեջ: Բացի դրանից, Քարիմովայի դիմումում նշվում Է, որ 1,2 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի բռնագանձված ակտիվները, որոնք պատկանում են իրեն եւ իր երեխաներին, չեն ներառվել հասցված նյութական վնասի մարման հաշվում ավելի վաղ իր դեմ հարուցված քրեական գործերի շրջանակում: Գուլնարայի նկատմամբ հերթական քրեական գործի դատաքննությունը Տաշքենդում սկսվել Է հունվարի 8-ին, ավելի վաղ հաղորդել Է հանրապետության Գերագույն դատարանի մամուլի ծառայությունը: Դատավարությունն անցնում Է փակ ռեժիմով: Դեկտեմբերի 6-ին Ուզբեկստանի Գլխավոր դատախազության վկայակոչմամբ հաղորդվել Էր Քարիմովայի նկատմամբ նոր քրեական գործի հետաքննությունն ավարտվելու մասին, որի շրջանակում նախկին նախագահի դստերն առաջադրվել են պետական միջոցների յուրացման, կազմակերպված հանցավոր խմբավորման ստեղծման եւ երկրի շահերին հակառակ գործարքների կնքման մեղադրանքներ: Այդ քրեական գործի շրջանակում Ուզբեկստանին հասցված վնասը կազմում Է ավելի քան 173,9 միլիոն դոլար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Гульнара Каримова готова отказаться от $686 млн в пользу Узбекистана в обмен на прекращение дела
Старшая дочь экс-президента Узбекистана Ислама Каримова Гульнара через соцсеть заявила о готовности отказаться от замороженных на счетах семьи в Швейцарии $686 млн в пользу государства, если узбекские власти закроют ее уголовное дело "без суда".
Обращение Каримовой к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиееву опубликовано винстаграме ее дочери Иман.
"Я также, ради сохранения семьи и здоровья, при правильных условиях, готова отказаться от любых претензий на денежные средства - единственно оставшиеся у нашей семьи и замороженные в Швейцарии с принятием "упрощенной процедуры закрытия дела", то есть без публичного суда, с передачей в пользу государства $686 млн", - говорится в заявлении Каримовой,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Кроме того, в обращении Каримовой говорится, что изъятые активы на общую сумму $1,2 млрд, принадлежащие ей и ее детям, не были засчитаны в счет погашения нанесенного материального ущерба в рамках уголовных дел, возбужденных против нее ранее.
Судебные слушания по очередному уголовному делу в отношении Гульнары начались в Ташкенте 8 января, сообщила ранее пресс-служба Верховного суда республики. Суд проходит в закрытом режиме.
6 декабря со ссылкой на Генпрокуратуру Узбекистана сообщалось о завершении следствия по новому уголовному делу в отношении Каримовой, в рамках которого дочери экс-президента предъявлены обвинения в хищении госсредств, создании организованной преступной группировки и заключении сделок вопреки интересам страны. В рамках этого уголовного дела ущерб, нанесенный Узбекистану, составляет более $173,9 млн.