Փոխարտգործնախարարը ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման ընթացքի վերջին տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միության հինգ երկիր դեռևս չի վավերացրել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, սակայն Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը հույս ունի, որ այդ երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացումը կլինի մոտ ապագայում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ադոնցն ասաց փետրվարի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման գործընթացին նվիրված խորհրդարանական լսումների ընթացքում:
«Այս պահի դրությամբ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտել են 22 երկիր, իսկ հինգ երկիր՝ Իսպանիան, Ավստրիան, Պորտուգալիան, Հունաստանն ու Իտալիան, շատ մոտ են այդ վավերացման գործընթացն ավարտելուն: Ավստրիայից վավերացումը սպասում ենք առաջիկա օրերի ընթացքում: Իսպանիան մի փոքր ժամանակ է խնդրում, որովհետև անընդմեջ ընտրական գործընթացների մեջ են եղել, սակայն հիմա ինտենսիվ լծվել են վավերացմանը»,- ասաց Ադոնցը:

Замминистра иностранных дел представил последние данные о процессе ратификации Соглашения Армения-ЕС
Замминистра иностранных дел представил последние данные о процессе ратификации
Соглашения Армения-ЕС
Пять стран ЕС еще не ратифицировали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, однако заместитель министра иностранных дел Авет Адонц надеется, что ратификация соглашения этими странами состоится в ближайшем будущем.
Как передает Арменпресс, об этом Адонц сказал 26 февраля в ходе парламентских слушаний, посвященных процессу ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, организованных постоянной комиссией НС Армении по вопросам европейской интеграции.
“На данный момент необходимые внутригосударственные процедуры для ратификации соглашения Армения-ЕС завершили 22 страны, а пять стран - Испания, Австрия, Португалия, Греция и Италия - очень близки к завершению процесса ратификации. Ратификацию Австрии ждем в ближайшие дни. Испания просила отсрочки, потому что там постоянно были избирательные процессы, однако сейчас они интенсивно впряглись в процесс ратификации”, - сказал Адонц.