Կոնվերս Բանկի աջակցությամբ կայացել է Քիմիկոսների ուսանողական առաջին մրցաշարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամփոփվել են Քիմիկոսների ուսանողական մրցաշարի արդյունքները: Մրցաշարի հաղթող է ճանաչվել Երևանի պետական համալսարանի և Մխիթար Հերացու անվան բժշկական պետական համալսարանի հավաքական PR թիմը:
Մրցաշարն անց է կացվել «Այբ» կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Գլխավոր հովանավորն է Կոնվերս Բանկը:
«Ուսանողական մրցաշարի նպատակն է մեծացնել երիտասարդների հետաքրքրությունը քիմիայի նկատմամբ և նպաստել մեր երկրում գիտության այս ճյուղի զարգացմանն ու նոր մասնագետների ներգրավմանը ամենատարբեր ոլորտներում։ Նոր մրցաշարը Հիմնադրամի կողմից արդեն 10 տարի հաջողությամբ անցկացվող Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարի տրամաբանական շարունակությունն է և  նպատակ ունի ամրապնդելու կապն ինչպես գիտության, այնպես էլ մեր երկրի տնտեսության մի շարք ոլորտների հետ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը։
Կոնվերս Բանկի Բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Արթուր Նահապետյանն, իր հեթին նշել է, որ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի և  «Այբ» կրթական հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում Բանկն երրորդ տարին անընմեջ հանդես է գալիս որպես քիմիայի մրցաշարի գլխավոր հովանավոր:
«Նախորդ տարիներին մենք հանդես ենք եկել որպես Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարի գլխավոր հովանավոր՝ 2019-ին աջակցելով նաև Հայաստանի հավաքականի մասնակցությանը պատանի քիմիկոսների միջազգային մրցաշարին։ Վստահ եմ, որ Քիմիկոսների ուսանողական մրցաշարը կդառնա ուսանողների շրջանում ամենասպասված կրթական նախաձեռնություններից մեկը՝ նպաստելով ոչ միայն ուսանողության շրջանում քիմիայի նկատմամբ հետաքրքրության աճին, այլև յուրօրինակ կամուրջ կդառնա նրանց ու պոտենցիալ գործատուների միջև»,- իր խոսքում նշել է նա:
Նշենք, որ Քիմիկոսների ուսանողական մրցաշար Հայաստանում իրականացվել է առաջին անգամ, դրան մասնակցել  են թիմեր քիմիայի ոլորտում մասնագիտացումներ ունեցող տարբեր  բուհերից:

The results of the student chemists’ tournament were summarized.Joint PR team of Yerevan State University and Mkhitar Heratsi State Medical University was acknowledged the winner of the tournament.
The tournament was held at the initiative of the Ayb Educational Foundation. Converse Bank acted as the main sponsor.
“The goal of the student tournament is to increase the interest of young people towards Chemistry and to contribute to the development of this branch of science in our country as well as to help attract new specialists in various fields. The new tournament is a logical continuation of the pan-Armenian tournament of young Chemists, which has been successfully held by the Foundation for 10 years, and is aimed at strengthening ties with both science and a number of areas of the economy in our country, ”said Sona Koshetsyan, Executive Director of Ayb Educational Center .
Converse Bank Business Development Director Arthur Naapetyan, in turn, noted that as part of the corporate social responsibility program and cooperation with the Ayb educational center, the bank has been the main sponsor of the chemistry tournament for the third year in a row.
“In past years, we acted as the general sponsor of the Pan-Armenian tournament of young chemists, supporting the participation of the Armenian team in the international tournament of young chemists in 2019. I am sure that chemist tournaments for students will become one of the most anticipated educational initiatives, contributing not only to an increase in interest in chemistry among students, but also become a kind of bridge between them and potential employers, ”he said in his words.
It should be noted that it is for the first time in Armenia that a chemistry tournament for students was held, with participation of teams from various universities specializing in chemistry field.