Համաշխարհային բանկի փորձագետները պատրաստակամ են աջակցելու Ներդրումների աջակցման կենտրոնի կայացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) ներկայացուցիչների հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՄՖԿ փորձագետներ Ուիլեմ Դոուն և Ռոբերտ Ուայթը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հայտնել են կառույցի պատրաստակամությունը աջակցել ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կայանալիք ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողովի նախապատրաստմանը։
Նախարարը նշել է, որ խիստ կարևոր է հավուր պատշաճի պատրաստվել համաժողովին՝ հստակ թիրախային բովանդակություն մշակելով կոնկրետ լսարանի համար։ Փորձագետները նշել են, որ իրականացվելիք համաժողովի աշխատանքում կարող են կիրառել համանման միջոցառումների ներդրումների ներգրավման լավագույն միջազգային փորձը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ինստիտուցիոնալ համակարգի կայացմանն առնչվող հարցեր։ Այս հարցում ևս ՄՖԿ մասնագետներն առաջարկել են օժանդակել միջազգային փորձի ներդրմամբ։ Կողմերը կարևորել են ջանքերի մեկտեղումը՝ կառույցը դարձնելու ավելի արդյունավետ և ներդրողների շրջանում բարձր վստահություն և պահանջարկ վայելող։
Առաքելությունն առաջիկա օրերին կշարունակի աշխատանքները Ներդրումների  աջակցման կենտրոնի ղեկավարության հետ՝ նախանշելու հետագա անելիքները։

Эксперты Всемирного банка готовы содействовать становлению Центра содействия инвестициям
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян встретился с представителями Международной финансовой корпорации (МФК) Группы Всемирного банка. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Эксперты МФК Уилем Доу и Роберт Уайт сообщили министру экономики Армении о готовности структуры содействовать подготовке инвестиционного форума ЕС-Армения, который состоится в сентябре текущего года.
Министр отметил, что очень важно должным образом подготовиться к форуму, разработав четкое целевое содержание для конкретной аудитории. Эксперты отметили, что в работе форума они могут применить лучший международный опыт привлечения инвестиций в подобные мероприятия.
В ходе встречи были обсуждены также и вопросы, касающиеся становления институциональной системы Центра содействия инвестициям. Специалисты МФК предложили свое содействие и в вопросе внедрения международного опыта. Стороны отметили важность объединения усилий, чтобы сделать структуру более эффективной и пользующейся высоким доверием и спросом среди инвесторов.
В ближайшие дни миссия продолжит работу с руководством Центра содействия инвестициям, чтобы наметить дальнейшие действия.