Կորոնավիրուսի պատճառով Հարավային Կորեայի խորհրդարանը փակել են ախտահանման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի Ազգային ժողովը չեղարկել Է լիագումար նիստը եւ ախտահանման համար շենքը փակել այն բանից հետո, երբ հայտնի Է դարձել, որ այնտեղ կորոնավիրուսով պացիենտ Է եղել: Այդ մասին հայտնել Է Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Հան Մին Սուն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Այսօր 18:00-ից (Երեւանի ժամանակով 13:00) ախտահանում Է անցկացվելու… Որպեսզի այն արդյունավետ լինի, անհրաժեշտ Է հաստատությունը փակել գոնե 24 ժամով: Փետրվարի 25-ին Ազգային ժողովի շենքը եւ պատգամավորների (գրասենյակների) շենքը փակ կլինեն»,- հայտնել Է Հան Մին Սուն մամուլի ասուլիսում:
Շենքը վերստին կբացեն փետրվարի 26-ին ժամը 09:00-ին: Այդ կապակցությամբ խորհրդարանի փետրվարի 24-ի եւ 25-ի նիստերը չեղարկված են: Ինչպես հայտնել Է «Ռյոնհապ» գործակալությունը, փետրվարի 22-ին կորոնավիրուս Էին ախտորոշել Ուսուցիչների ասոցիացիաների կորեական դաշնության նախագահ Հա Յուն Սուի մոտ, որն անցյալ շաբաթ ներկա Է եղել խորհրդարանի նիստին, նա ենթարկվել Է կարանտինի: Նրա հետ պատգամավորներ Էին շփվել մի քանի պահպանողական կուսակցությունների՝ վերջերս ստեղծված «Ապագայի միավորված կուսակցություն» (UFP) դաշինքից: Այժմ ստուգում են նրանց մոտ վիրուսի առկայությունը: UFP-ն եւ կառավարող Դեմոկրատական կուսակցությունը նաեւ չեղարկել են իրենց պատգամավորների ընդհանուր ժողովը: Կորեայի Հանրապետության մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարությունը նույնպես հայտնել Է, որ կորոնավիրուսի տարածման վտանգի պատճառով ժամանակավորապես կփակի պետական պատմական ու գեղարվեստական թանգարաններն ու գրադարանները: Ընդամենը 24 հաստատություններ փետրվարի 24-ից աստիճանաբար կդադարեն աշխատել: Ընդամենը կորոնավիրուսով երկրում վարակվել Է 833 մարդ, 11 հազար 631 մարդու անալիզներն հետազոտվում են: Մահացել Է յոթ պացիենտ, դուրս Է գրվել 18 մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Южной Кореи закрыли на дезинфекцию из-за коронавируса
Национальное собрание Южной Кореиотменило пленарное заседание и закрыло здание на дезинфекцию, после того как стало известно, что там был пациент с коронавирусом, сообщил представитель Национального собрания Хан Мин Су.
"Сегодня с 18.00 (12.00 мск) будет проводиться дезинфекция… Чтобы она имела эффект, необходимо закрыть помещение хотя бы на 24 часа. 25 февраля здание Национального собрания и здание (с офисами) депутатов будут закрыты", - сообщил на пресс-конференции Хан Мин Су,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Здания вновь откроют в 9.00 в среду. В связи с этим заседания парламента в понедельник и вторник были отменены.
Как сообщило агентство Рёнхап, в субботу коронавирус диагностировали у президента Корейской федерации ассоциаций учителей Ха Юн Су, который на прошлой неделе присутствовал на заседании парламента, он помещен в карантин. С ним контактировали несколько депутатов недавно созданного альянса нескольких консервативных партий - Объединенной партии будущего (UFP). Теперь их проверяют на наличие вируса. UFP и правящая Демократическая партия также отменили общее собрание своих депутатов.
Министерство культуры и туризма РК также сообщило, что из-за опасности распространения коронавируса временно закроет государственные исторические и художественные музеи и библиотеки. Всего 24 учреждения с понедельника постепенно перестанут работать.
Всего коронавирусом в стране заразились 833 человека, анализы 11 631 человек в работе. Скончались семь пациентов, выписаны 18 человек.