Վաչե Գաբրիելյանը բարձրագույն կրթության բարեփոխումներում կարևորում է անհատական կրեդիտային համակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի նախագծով առաջարկվող բարեփոխումներով նախատեսվող անհատական կրեդիտային համակարգի դրույթը համարում է խիստ կարևոր, միևնույն ժամանակ նկատում է՝ բարեփոխումների իրականացման համար պետք են ենթակառուցվածքներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գաբրիելյանը նման տեսակետ հայտնեց «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներն ու հիմնախնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներում:
«Ուրախ եմ, որ նախագծի վերջնական ձևակերպումներով անխաթար է մնացել կրեդիտային համակարգի կարևորությունը, որն ուսանողներին թույլ է տալիս անհատական համակարգով զարգանալ, ապահովում է ուսանողների շարժունակությունը և հնարավորություն է տալիս ընտրել իր ծրագրի ինտենսիվությունը: Սակայն շատ կարևոր է, թե օրենքի նշված դրույթները կարող ենք իրականացնել միասնական կերպով, թե ոչ: Երբ խոսում ենք անհատական կրեդիտային համակարգի մասին, ապա բոլոր համալսարաններում պետք է գործի գրանցողի գրասենյակը: Այս համակարգը շատ վաղուց գործում էր թղթային տարբերակով, բայց արդեն մի քանի տասնամյակ ամբողջ աշխարհում այն էլեկտրոնային է»,-ասաց Գաբրիելյանը:
Նրա կարծիքով՝ խիստ կարևոր է ունենալ էլեկտրոնային միջավայր, օրինակ Moodle ծրագրի գործունեության հայաֆիկացում: Գաբրիելյանը նշեց՝ տեղյակ է, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացվում են, սակայն անցումային դրույթները պետք է հաշվարկվեն: «Եթե այս ենթակառուցվածքները չլինեն, ապա շատ դժվար կլինի նախատեսված փոփոխությունները կյանքի կոչել»,-ասաց նա:
Գաբրիելյանը նկատեց՝ մի քանի բուհեր ունեն ծրագիր, որը լուծում է հայերեն աշխատանքների գրագողության հարցը: «Եթե սա լինի միասնական, ապա շատ կօգնի բուհերին: Սա ենթակառուցվածք է, որի մասին պետք է մտածել, որոնք հնարավորություն կտան նախաձեռնված փոփոխություններ անելու»,-ասաց նա:
Գաբրիելյանը հավելեց՝ հատկապես անհատական կրեդիտային համակարգի անցումը, ուսանողներին ծրագրերն ընտրելու հնարավորության ընձեռումը մեծ քայլ կլինի: Նա նաև նշեց, որ դա վաղուց էր նախատեսված:

Ваче Габриелян в реформах высшего образования придает значение системе индивидуальных кредитов
Бывший вице-премьер Армении Ваче Габриелян считает положение индивидуальной кредитной системы, предусмотренное реформами, предлагаемыми проектом Закона “О высшем образовании и науке, крайне важным, в то же время замечает, что для осуществления реформ нужны инфраструктуры. Как передает «Арменпресс», подобное мнение он высказал в ходе парламентских слушаний на тему “Законодательные реформы и проблемы сферы высшего образования и науки”.
“Я рад, что окончательные формулировки проекта оставили неизменной важность кредитной системы, которая позволит студентам развиваться по индивидуальной системе, обеспечит мобильность студентов и даст возможность выбрать интенсивность своей программы. Однако очень важно, сможем ли мы реализовать указанные положения закона единым образом или нет. Когда мы говорим об индивидуальной кредитной системе, это означает, что во всех университетах должен действовать офис регистратора. Эта система давно действовала в бумажном варианте, но уже несколько десятилетий во всем мире она является электронной”, - сказал Габриелян.
По его мнению, очень важно иметь электронную среду, например, арменификацию деятельности программы Moodle. Габриелян отметил, что он в курсе, что в этом направлении ведутся работы, однако переходные положения должны быть оценены. Если этих инфраструктур не будет, то будет очень сложно реализовать намеченные изменения”, - сказал он.
Габриелян отметил, что в нескольких вузах есть программы, которые решают вопрос плагиата армянских работ. Если программа будет единой, то она очень поможет вузам. Это инфраструктура, о которой нужно думать, что она позволит осуществить инициированные изменения”, - сказал он.
Габриелян добавил, что переход на индивидуальную кредитную систему, предоставление студентам возможности выбора программ будет большим шагом. Он также отметил, что это  планировалось давно.