ՉԺՀ-ի իշխանությունները հայտարարել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առկայության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ում մշակվել Է պատվաստանյութ, որն արդեն արդյունավետություն Է դրսեւորել կորոնավիրուսի դեմ, փետրվարի 24-ին հայտնել Է Ռուսաստանում Չինաստանի դեսպան Չժան Հանհուեյը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
«Չինաստանում արդեն մշակել են պատվաստանյութ, որն իմունիտետ Է ցույց տալիս: Բայց դա նախնական Է, անհրաժեշտ են հետագա ստուգումներ եւ լրամշակումներ»,- ասել Է նա Մոսկվայում ՉԺՀ-ի դեսպանատանը կայացած ճեպազույցում: ՉԺան Հանհուեյը նաեւ հայտնել Է կորոնավիրուսի բուժման համար գտնված արդյունավետ դեղերի մասին: «Պրակտիկան ցույց Է տալիս, որ չինական դեղերն արդյունավետ են գործում: Բոլոր դեպքերում, երբ դեղեր են կիրառում, չի եղել բարդության ոչ մի դեպք,- նշել Է նա:- Չինական դեղերն ավելի քան 85 տոկոս, որոշ շրջաններում 90 տոկոսից ավելի ընդհանուր արդյունավետություն են ցուց տալիս»: Դիվանագետը պատմել Է, որ Չինաստանում գտել են հին դեղ, որն արդյունավետ Է գործում կորոնավիրուսի դեմ, դա «քլորոքինի ֆոսֆանտն Է, որը մի քանի տասնյակ տարի կիրառվում Է մալարիայի դեմ»: «Նաեւ կա խորհրդային արտադրության հին դեղ: Առայժմ երկու դեղերն ավելի արդյունավետ են համարվում,- ասել Է դեսպանը:- Ամենաարդյունավետ միջոցները եվրոպական բժշկությունն Է չինականի հետ զուգակցմամբ»:

Китайские власти заявили о наличии вакцины против коронавируса
В КНР разработана вакцина, предварительно показавшая эффективность против коронавируса, сообщил в понедельник посол Китая в России Чжан Ханьхуэй.
"В Китае уже разработали вакцину, которая показывает иммунитет. Но это предварительно, нужны дальнейшие проверки и доработки", - сказал он на брифинге в посольстве КНР в Москве.
Чжан Ханьхуэй также сообщил о найденных эффективных лекарствах для лечения коронавируса,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Практика показывает, что китайские лекарства эффективно действуют. Во всех случаях, когда применяют лекарства, не было ни одного случая осложнения, - отметил он. - Общая эффективность китайских лекарств показывает свыше 85%, в некоторых районах более 90%".
Дипломат рассказал, что в Китае нашли старое лекарство, эффективно действующее против коронавируса, это "хлорохина фосфат, несколько десятков лет применяем от малярии".
"Также есть старое лекарство советского производства. Пока два лекарства считается более эффективными, - сказал посол. - Самые эффективные способы - европейская медицина в сочетании с китайской".