Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնեց «Դարի գործարքի» և Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի համոզմամբ՝ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի շահագրգիռ կողմերի միջև բանակցությունների արդյունքում:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, այս մասին Մնացականյանն ասաց փետրվարի 24-ին Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնի կողմից առաջարկված Իսրայելի և Պաղեստինի միջև խաղաղ կարգավորման պլանին («Դարի գործարք»):
«Հայաստանն առանձնահատուկ ուշադրությամբ հետևում է Երուսաղեմի կարգավիճակի շուրջ ընթացող զարգացումներին, ինչը պայմանավորված է Սուրբ քաղաքում հայկական դարավոր ներկայությամբ, հայկական հարուստ պատմամշակութային ժառանգությամբ, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ Հայ առաքելական եկեղեցին Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկն է: Հայաստանը դիտում է Արևելյան Երուսաղեմը որպես 1967թ. գրավված տարածքների մի մաս և գտնում է, որ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի շահագրգիռ կողմերի միջև բանակցությունների արդյունքում»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանը սատարում է Պաղեստինյան հիմնահարցի՝ երկու պետության սկզբունքի հիման վրա կարգավորումը և կողմերի միջև բանակցությունների վերսկսման ջանքերը:
«Ընդունելով իր քաղաքացիների համար խաղաղ և անվտանգ պետություն ունենալու Իսրայելի իրավունքը՝ միաժամանակ աջակցում ենք Պաղեստինի ժողովրդի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրագործմամբ՝ անկախ պետության ստեղծման ձգտմանը»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը հաստատակամորեն մտադիր է օրինական ճանաչել հրեական բնակավայրերը Հորդանան գետի արևմտյան ափի օկուպացված պաղեստինյան հողերում, այսինքն՝ այդ կերպ Իսրայելինը ճանաչել նրա կողմից 1967 թվականից հետո զավթված հողերը: Փաստաթղթում հատուկ ուշադրություն է դարձվում Երուսաղեմի կարգավիճակին. Վաշինգտոնն առաջարկում է արաբական պետության մայրաքաղաք ճանաչել Արևելյան Երուսաղեմը, և միաժամանակ Իսրայելի «անբաժանելի մայրաքաղաք» համարել ամբողջ Երուսաղեմը: ԱՄՆ-ի նախագահը որպես հաշտության գործընթացի պայմաններ է նշել Պաղեստինի իշխանությունների հրաժարումը Գազայում գործող «Համաս» արմատական շարժման աջակցությունից, ինչպես նաև զինված պայքարի մեթոդներից: Դրա հետ մեկտեղ՝ Վաշինգտոնը պնդում է պաղեստինյան տարածքում հրեական բնակավայրերի կառուցման ծրագրի քառամյա «սառեցումը»: Որպես օժանդակություն կարգավորմանը՝ ԱՄՆ-ն առաջարկում է 50 մլրդ դոլարի ներդրումներ։
Իսրայելի վարչապետ Նաթանյահուն պաշտպանել է Թրամփի առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել անհապաղ խաղաղ բանակցություններ սկսել պաղեստինցիների հետ: Մինչդեռ Պաղեստինի ազգային վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբասը հայտարարել է, որ հրապարակված պլանի իրականացում թույլ չի տա:

Зограб Мнацаканян выразил позицию Армении относительно “Сделки века” и статуса Иерусалима
По убеждению министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, окончательный статус Иерусалима должен быть определен в результате переговоров между заинтересованными сторонами.
Об этом Мнацаканян сказал на совместной пресс-конференции с министром иностранных и европейских дел Словакии Мирославом Лайчаком 24 февраля в ответ на вопрос «Арменпресс»,  касающегося предложенного Вашингтоном плана мирного урегулирования между Израилем и Палестиной  - “Сделки века”.
“Армения с особым вниманием следит за развитием событий вокруг статуса Иерусалима, что обусловлено многовековым армянским присутствием в Святом городе, богатым армянским историко-культурным наследием, а также тем обстоятельством, что Армянская апостольская церковь является одной из церквей Святых мест. Армения считает, что окончательный статус Иерусалима должен быть определен в результате переговоров между заинтересованными сторонами”, - сказал Мнацаканян.
Министр отметил, что Армения поддерживает урегулирование палестинского вопроса на основе согласия двух государств и усилия по возобновлению переговоров между сторонами.
“Принимая право Израиля на мирное и безопасное государство для своих граждан, мы одновременно поддерживаем и стремление палестинского народа к созданию независимого государства путем реализации права на самоопределение”, - отметил Зограб Мнацаканян.
Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон твердо намерен признать еврейские поселения на оккупированных палестинских землях Западного берега реки Иордан, то есть, таким образом территории, оккупированные Израилем с 1967 года признать израильскими. В документе особое внимание уделяется статусу Иерусалима. Вашингтон предлагает признать столицей арабского государства Восточный Иерусалим и одновременно “неотъемлемой столицей” Израиля считать весь Иерусалим. В качестве условий для мирного процесса президент США назвал отказ палестинских властей от поддержки действующего в Газе радикального движения Хамас, а также от методов вооруженной борьбы. При этом Вашингтон настаивает на четырехлетнем “замораживании” программы по строительству еврейских поселений на палестинской территории”. В качестве содействия урегулированию США предлагают инвестиции в размере 50 млрд долларов.
Премьер-министр Израиля Нетаньяху поддержал предложение Трампа и выразил готовность немедленно начать мирные переговоры с палестинцами. Между тем глава Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас заявил, что не допустит реализации опубликованного плана.