Փորձագետը ՀՀ-ի տնտեսության համար խիստ անհրաժեշտ է համարում վերամշակող արդյունաբերության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2019 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ունեցել է էական զարգացում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում քաղաքական վերլուծաբան, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ, ընդհանուր առմամբ, երկրի արտահանման ծավալն աճել է մոտ 10 տոկոսով: ԵԱՏՄ տարածքում, հատկապես դեպի Ռուսաստան, ապրանքների արտահանումն ավելացել է առաջանցիկ արագությամբ՝ մոտ 11 տոկոս:
«Մեր գլխավոր տնտեսական գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը: Ներդրումների ծավալում Ռուսաստանի մասնաբաժինը կազմում է 51.1 տոկոս: Ընդհանուր Հայաստան մտած տրասֆերտների ծավալում Ռուսաստանից եկածը կրկին գերակշռում է՝ 60 տոկոսից ավելին: Ռուսաստանն է շարունակում մնալ մեր արտագնա աշխատուժի գլխավոր երկիրը»,-ասաց նա:
Արամ Սաֆարյանի խոսքով, Ռուսաստանի դերը կարևորվում է նրանով, որ այն Հայաստանի պատրաստի արտադրանքի գլխավոր շուկան է: Ըստ նրա՝ Հայաստանի տնտեսության համար խիստ անհրաժեշտ է զարգացնել վերամշակող արդյունաբերությունը. «Պատրաստի արտադրանքի արտահանումն է մեզ հնարավորություն տալիս լրջորեն հոգալու մեր սոցիալական կարիքների բավարարումը»:
Փորձագետն առանձնացրեց զբոսաշրջության զարգացման ցուցանիշները՝ նշելով, որ մոտենում ենք զբոսաշրջիկների այցելության տարեկան 2 մլն ցուցանիշին: 2019 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 1 մլն 890 հազար, որի զգալի հատվածը եկել է ՌԴ-ից:
«Զբոսաշրջության, մշակող արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը հնարավորություն է տալիս ասելու, որ Հայաստանն, այս երեք հսկաների վրա հիմնվելով, կկարողանա զարգացնել իր տնտեսությունը 4-րդ սերնդի արդյունաբերական հեղափոխության պահանջներին համահունչ»,-հավելեց Արամ Սաֆարյանը:

Эксперт считает развитие перерабатывающей промышленности чрезвычайно необходимым для экономики РА
Об этомна состоявшейся  в Арменпресс пресс-конференциизаявилполитолог, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян, отметив,что в целом объем экспорта страны увеличился примерно на 10%. Экспорт товаров в зону ЕАЭС, особенно в Россию, рос быстрыми темпами - около 11 процентов.
«Россия остается нашим главным экономическим партнером. Доля России в инвестициях составляет 51,1%. Доля денежных переводов в Армению из России составила более 60 процентов. Россия по-прежнему является основной страной эмиграции рабочей силы из нашей страны», - сказал он.
По словам АрамаСафаряна, роль России важна тем, что она является основным рынком сбыта готовой продукции Армении. По его словам, экономике Армении необходимо развивать перерабатывающую промышленность.
«Экспорт готовой продукции позволяет нам серьезно относиться к нашим социальным потребностям», - сказал он.
Эксперт выделил показатели развития туризма, отметив, что по показателям мы приближаемся к 2 миллионам туристов в год. В 2019 году этот показатель составил 1 миллион 890 тысяч туристов, большая часть которых была из России.
«Развитие туризма, обрабатывающей промышленности и высоких технологий позволяет нам утверждать, что Армения на основе этих трех гигантов сможет развивать свою экономику в соответствии с требованиями промышленной революции 4-го поколения», - добавил Арам Сафарян.