Լեզուն պահպանելն ազգային արժանապատվության հարց է. փետրվարի 21-ը Մայրենի լեզվի միջազգային օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լեզուն ազգի հոգին է. կենդանի է այդ հոգին, կենդանի է ազգը, կենսունակ է առաջինը, ուրեմն կենսունակ է և երկրորդը»,-գրել է Վահան Տերյանը:
Հաշվի առնելով անցած դարի կեսերին մայրենի լեզվի իրավունքների դեմ մի շարք ընդվզումները`1999 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փետրվարի 21-ը հռչակեց Մայրենի լեզվի միջազգային օր՝ ի նպաստ լեզուների իրավունքների ճանաչման և գործածության աջակցման:
Լեզվի կարևորության և պահպանության մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանի հետ:
«Երբ որևէ ազգ կորցնում է իր լեզուն, հետագայում վերանում է պատմության թատերաբեմից: Հայաստանում բնակչության ճնշող մեծամասնության մայրենի լեզուն հայերենն է, ուստի Հայաստանում Մայրենի լեզվի միջազգային օրը նշում ենք որպես Հայոց լեզվի՝ ՀՀ պետական լեզվի օր, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների լեզուների իրավունքների պահպանության օր: Մեր երկրում ապրում են եզդիներ, ռուսներ, հույներ, ասորիներ և այլ ազգեր, որոնց լեզուները ևս պահպանության կարիք ունեն»,-շեշտեց Գյուրջինյանը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակակից հայերենը երկու դրական դրսևորում ունի՝ արևելահայերեն և արևմտահայերեն, և մեր պատմության դաժան ընթացքի հետևանքն է, որ արևմտահայերեն խոսողները զրկվեցին իրենց բնօրրանում ապրելու իրավունքից. մեծ մասը բնաջնջվեց, մի մասն էլ սփռվեց աշխարհով մեկ: «Արևմտահայերենն այսօր վտանգված լեզու է համարվում: Եթե անգամ չընդունենք դա, լավ գիտենք, որ շատ համայնքներում արևմտահայերենը երկրորդ լեզու է և գործածության նեղ շրջանակ ունի»,-նշեց կոմիտեի նախագահը:
Ըստ Գյուրջինյանի՝ արևելահայերենի վիճակն անհամեմատ ավելի լավ է, քանի որ այն Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների պետական լեզուն է և վայելում է պետական հոգածություն: Այն պարտադիր է հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:  «Արևելահայերենի խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում և նախկին խորհրդային հանրապետություններում կա արևելահայերեն խոսողների մեծ թիվ, որը հայերեն կրթություն չի ստանում, և մի քանի սերունդ հետո լուրջ խնդիր ենք ունենալու հայերենը պահպանելու առումով:
Մեր լեզվի ամենաապահով վիճակը հայրենի հողի վրա է՝՝ ՀՀ-ում, Արցախում: Բարեբախտաբար, այդպիսի կղզյակ կա Ջավախքում, որտեղ միատարր հայ բնակչություն է, թեպետ այդտեղ էլ են լինում խնդիրներ»,-հավաստիացրեց Գյուրջինյանը:
Նրա համոզմամբ՝ լեզուն պահպանելը միայն պետության խնդիրը չէ, դա նաև ժողովրդի, հանրության խնդիրն է: Եթե ամեն մեկը որոշի սոցիալական կայքերում գրություն թողնել հայերեն, պետք է հասկանա, որ հայերեն խոսքը անհրաժեշտ է գրել մեսրոպյան տառերով: «Ազգային խայտառակություն է, երբ հայերեն գրությունները լատինատառ կամ ռուսատառ ենք գրում: Պետությունը չի կարող գնալ յուրաքանչյուրի տուն, բռնել մարդու ձեռքն ու ասել, որ այդպես չի կարելի: Լեզուն պահպանելն ազգային արժանապատվության և կրթվածության հարց է: Եթե մարդը հեռուստատեսությամբ, ամբիոնից խոսում է հանրության հետ, պետք է ընտրի գրական հայերենը որպես հաղորդակցության միջոց: Պետությունը հռչակում է հայերենը որպես պետական լեզու, բայց յուրաքանչյուրս անելիք ունի այդ ոլորտում: Ամեն մեկն իր տեղում պետք է պաշտպան կանգնի հայոց լեզվին, այլապես մենք չենք կարողանա ապահովել հայերենի լիարժեք գործածությունն ամենուրեք»,-եզրափակեց Դավիթ Գյուրջինյանը:
Մայրենի լեզվի միջազգային օրը հավերժացնում է այն քաղաքական պայքարը, որը մղվել է մոտ վաթսուն տարի առաջ բենգալերենն առանձին լեզու ճանաչելու համար: 1952 թվականին Դաքայում ոստիկանների կրակոցներից սպանվեցին մի խումբ երիտասարդներ, որոնք դուրս էին եկել բողոքելու կառավարության՝ ուրդուն միակ պետական լեզու ճանաչելու որոշման դեմ:
Ի հիշատակ այդ պայքարի` 1999 թվականից ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նշում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը, իսկ 2008 թվականը հռչակել է Լեզուների միջազգային օրը: Ի հիշատակ բենգալացիների պայքարի՝ Սիդնեյի Էշֆիլդ զբոսայգում կանգնեցվել է «Պահպանի՛ր մայր լեզուդ» հուշարձանը
Հայոց այբուբենին նվիրված հուշարձաններ կան ՀՀ Արագածոտնի մարզում՝ Բյուրականի ճանապարհին և Օշական գյուղում։

Сохранение языка - вопрос национального достоинства: 21 февраля - Международный день родного языка
Язык - это душа нации. Жива эта душа, жива и нация, жизнеспособна первая, значит жизнеспособна и вторая", - написал Ваан Терьян.
Учитывая ряд нападок на право существования родных языков в середине прошлого века, в 1999 году ЮНЕСКО 21 февраля провозгласила Международным днем родного языка во имя их права на признание и использование.
О значении и сохранении родного языка корреспондент «Арменпресс» беседовала с председателем Комитета по языку Давидом Гюрджиняном.
“Когда какая-либо нация теряет свой язык, в дальнейшем она исчезает и с арены истории. В Армении родной язык подавляющего большинства населения - армянский, поэтому Международный день родного языка в Армении отмечается как день армянского языка - День государственного языка Республики Армения, а также как День защиты прав языков национальных меньшинств Армении. В нашей стране проживают езиды, русские, греки, ассирийцы и другие народы, языки которых также нуждаются в сохранении”, - подчеркнул Гюрджинян.
По его словам, современный армянский имеет два проявления - восточноармянский и западноармянский, и вследствие жестоких событий нашей истории, говорящие на западноармянском языке лишились права жить на своей родине. Их большая часть была уничтожена, часть рассеялась по всему миру. Западноармянский язык сегодня находится под угрозой. Если даже мы не примем это, то хорошо знаем, что во многих общинах западноармянский язык - второй и имеет весьма узкий круг применения”, - отметил председатель комитета.
По словам Гюрджиняна, состояние восточноармянского языка намного лучше, поскольку он является государственным языком Армении и Арцаха и пользуется государственной заботой. Он обязателен во всех сферах общественной жизни. “Проблема восточноармянского языка в том, что в Российской Федерации и в бывших советских республиках есть большое число говорящих на восточноармянском языке, которое не получает армянского образования, и через несколько поколений у нас будет серьезная проблема сохранения армянского языка.
Нашему языку безопаснее всего на родной земле - в Армении, в Арцахе. К счастью, и в Джавахке есть такой островок, где проживает однородное армянское население, хотя и там бывают проблемы”, - заверил Гюрджинян.
По его убеждению, сохранение языка - не только задача государства, это также и задача народа, общества. Если ктоюто решает оставить в социальных сетях надпись на армянском, то он должен понимать, что армянскую речь нужно писать месроповскими буквами. Это национальный позор, когда армянские надписи пишутся латинскими или русскими буквами. Государство не может войти в дом каждого, поймать за руку этого человека и сказать ему, что так нельзя делать. Сохранение языка - вопрос национального достоинства, образованности и средства коммуникации. Когда кто-либо говорит с общественностью по телевидению, с трибуны, он как средство коммуникации должен выбрать литературный армянский. Государство провозгласило армянский язык государственным, но каждому из нас есть что делать в этой сфере. Каждый на своем месте должен встать на защиту армянского языка, иначе мы не сможем обеспечить полноценное использование армянского языка повсюду”, - заключил Давид Гюрджинян.
Международный день родного языка увековечивает политическую борьбу, которая велась около шестидесяти лет назад, чтобы признать бенгальский отдельным языком. В 1952 году в Дакке выстрелами полицейских были убиты молодые люди, которые вышли протестовать против решения правительства признать урду единственным государственным языком.
В память об этой борьбе с 1999 года ЮНЕСКО отмечает Международный день родного языка, а 2008 год был провозглашен Международным годом языков. В память о борьбе бенгальцев в парке Эшфилд в Сиднее установлен памятник “Сохрани родной язык”.
Памятники, посвященные армянскому алфавиту, есть в Арагацотнской области Армении, по дороге в Бюракан и в селе Ошакан.