ՀՀ քաղաքացին այսօր 50 եվրոյով կարող է գնալ Հռոմ և հետ գալ. Փաշինյանը՝ տնտեսական հեղափոխության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց տնտեսական հեղափոխության և մարդկանց լավ ապրելու վերաբերյալ իր պատկերացրած փիլիսոփայությունը:
«Ինչ կարող էր ՀՀ քաղաքացին 50 եվրոյով անել երեք տարի առաջ: Հիմա կարող է գնալ Հռոմ և հետ գալ: Դա նրա կյանքը փոխել է, թե ոչ: Կյանքի փոփոխության փիլիսոփայություն կա: Մարդու կյանքը պետք է փոխի ոչ թե կառավարությունը, այլ մարդու կյանքը պետք է փոխի հենց ինքը, բայց կառավարությունը պետք է դրա համար ստեղծի հնարավորություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը քաղաքացիներին հորդորում է աշխատել և հաղթահարել սեփական աղքատությունը:
«Այսօր ՀՀ-ում աղքատության նպաստ ստացող 1000 ընտանիքի մենք ասում ենք՝ ձեր բոլոր սոցիալական նպաստը, ձեր վճարումները պահում ենք, բայց մենք ձեզ ուզում ենք աջակցել, որ դուք հաղթահարեք ձեր աղքատությունը: Մենք ձեզ համար առնում ենք խոշոր եղջերավոր անասուն, տալիս ենք այդ անասունի կերը, տալիս ենք փող, որպեսզի դուք զբաղվեք այդ կենանուն պահելով, վճարում ենք մասնագետի, որ այդ ընթացքում գա, ձեզ խորհուրդներ տա: Տալիս ենք ժամանակ՝ աշխատեք և հաղթահարեք ձեր աղքատությունը»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ հեղափոխությունից հետո աճել են արտահանման ծավալները, սննդամթերքի գնանկում է տեղի ունենում, հազարավոր մարդիկ հեղափոխությունից հետո տուն են գնել, ճանապարհորդելու հնարավորություն ունեն, ինչը լավ ապրելու չափորոշիչ է:
2018թ. նոյեմբերի 24-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ազդարարեց Հայաստանում ոչ բռնի, թավշյա տնտեսական հեղափոխության մեկնարկը:

Гражданин Армении сегодня за 50 евро может полететь в Рим и вернуться обратно
Премьер-министр Никол Пашинян представил свое представление экономической революции и хорошей жизни людей.
“Что мог сделать гражданин Армении за 50 евро три года назад? Теперь он может отправиться в Рим и вернуться обратно. Изменилась ли его жизнь или нет? Жизнь человека должно изменять не правительство, а он сам, но правительство должно создавать для этого возможности”, - сказал Пашинян.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр отметил, что правительство призывает граждан работать и преодолевать свою нищету.
“Сегодня в Армении есть 1000 семей, получающих пособие по бедности, мы говорим, что сохраняем все ваши социальные пособия, ваши выплаты, но мы хотим помочь вам, чтобы вы преодолели вашу бедность. Мы для вас покупаем крупный рогатый скот, даем эту скотину, даем деньги, чтобы вы занимались этим животными, платим специалистам, чтобы они давали вам советы. Мы даем время, работайте и преодолевайте свою бедность", - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян добавил, что после революции возросли объемы экспорта, происходит дефляция продуктов питания, тысячи людей после революции купили дома, имеют возможность путешествовать, что и является критерием хорошей жизни.
24 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о начале ненасильственной, бархатной экономической революции в Армении.