Բրիտանիայում շրջանառության մեջ են դրել թղթադրամ՝ նկարիչ Թյոռների դիմանկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում փետրվարի 20-ին շրջանառության մեջ Է դրվել սինթետիկ պոլիմերներից նոր թղթադրամ՝ 20 ֆունտ (25,9 դոլար) անվանական արժեքով, որի վրա պատկերված Է բրիտանացի նկարիչ Ուիլյամ Թյոռները (1775 – 1851 թվականներ): Այն փոխարինել Է անգլիացի տնտեսագետ եւ հրապարակախոս Ադամ Սմիթի պատկերով թղթադրամին, հայտնել Է Անգլիայի բանկը, որը կատարում Է Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական բանկի գործառույթները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նոր թղթադրամը դարձել Է երրորդը, որը Միացյալ Թագավորությունում պատրաստվել Է դիմացկուն պոլիմերներից, 5-ֆունտանոց (2016 թվական)՝ Ուինսթոն Չերչիլի (1874 – 1965 թվականներ) դիմանկարով, եւ 10-ֆունտանոց (2017 թվական)՝ գրող Ջեյն Օսթինի (1775 – 1817 թվականներ) պատկերով թղթադրամներից հետո: «Պոլիմերներից 20-ֆունտանոց թղթադրամի պատրաստումը կարեւոր քայլ առաջ Է դրամանիշների կեղծման դեմ պայքարում»,- հայտարարել Է Անգլիայի բանկի գլխավոր գանձապահ Սառա Ջոնը: Այժմ շարունակում Է շրջանառության մեջ գտնվել 20 ֆունտ անվանական արժեքով շուրջ 2 մլիարդ թղթադրամ՝ բամբակե հիմքով: Նոր դրամանիշը, կենտրոնական բանկի հաղորդագրության համաձայն՝ ամենապաշտպանվածն Է Անգլիայի բանկի կողմից երբեւԷ թողարկված թղթադրամներից՝ երկգույն պոլիգրաֆիական նրբաթիթեղով եւ հոլոգրամով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Британии ввели в обращение банкноту с портретом художника Тернера
Новая банкнота из синтетических полимеров номиналом в £20 ($25,9), на которой изображен британский художник Уильям Тернер (1775-1851 годы), введена в четверг в обращение в Великобритании. Она заменила купюру с изображением английского экономиста и публициста Адама Смита, сообщил Банк Англии, выполняющий функции британского центробанка.
Новая банкнота стала третьей, изготовленной в Соединенном Королевстве из прочных полимеров, вслед за 5-фунтовой (2016 год) с портретом Уинстона Черчилля (1874-1965 годы) и 10-фунтовой (2017 год) с изображением писательницы Джейн Остин (1775-1817 годы). "Изготовление из полимеров купюры в £20 - важный шаг вперед в борьбе с подделкой денежных знаков", - заявила главный кассир Банка Англии Сара Джон,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В обращении сейчас продолжают находиться около 2 млрд купюр номиналом £20 на хлопчатобумажной основе. Новый денежный знак, согласно сообщению центробанка, - самый защищенный из когда-либо выпускавшихся Банком Англии, с двухцветной полиграфической фольгой и голограммой.