«Ամունդի». վեց տարի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինանսական միջոցներն արդյունավետ կառավարելու և ավելացնելու համար աշխարհում և հատկապես Եվրոպայում շատերը նախընտրում են ֆրանսիական «Ամունդի»-ին։ Այն աշխարհի ամենահաջողված ընկերություններից է, որն իր  ցուցանիշներով, ունեցած ակտիվներով և հաճախորդների քանակով է ցույց տվել իր հուսալիությունն ու թափանցիկ գործելաոճը:
«Ամունդի»-ն արդեն վեց տարի Հայաստանում է: Հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերություններն ու երկրում ներդրվող նորարարական համակարգն է այս ընկերությանը Հայաստան բերել: Արդյունքում, «Ամունդի»-ն ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի հետ համատեղ 2013թ.-ին հիմնեց «ԱՄՈւՆԴԻ-ԱԿԲԱ ԱՍԵԹ ՄԵՆԵՋՄԵՆԹ» ընկերությունը:
« «ԱՄՈւՆԴԻ-ԱԿԲԱ ԱՍԵԹ ՄԵՆԵՋՄԵՆԹ» ընկերությունն առայժմ զբաղվում է միայն կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարմամբ: Հայաստան գալու հիմնական պատճառը կուտակային կենսաթոշակային համակարգն էր, որը հետաքրքիր է և նորարարական: Հետաքրքիր է, քանի որ իր մեջ պարունակում է սոցիալական բաղադրիչ. այն Հայաստանում աշխատողներին թույլ է տալիս պլանավորել իրենց ապագա կենսաթոշակը ակտիվների կառավարման միջոցով: Իհարկե, 30 տարեկանում թվում է, թե վաղ է թոշակի մասին մտածելը, քանի որ առջևում դեռ շատ ժամանակ կա, բայց մենք կարող ենք տեսնել մի շարք բարդություններ այն երկրներում, որոնք ոչինչ չեն ձեռնարկել կենսաթոշակային խնդիրներին լուծում տալու համար: Այստեղից էլ կարելի է հետևություն անել. ավելի լավ է պլանավորել սեփական կենսաթոշակը: Բացի այդ, այս համակարգը Հայաստանում աշխատողներին թույլ է տալիս խնայել երկարաժամկետ: Եվ վերջապես համակարգը կենսաթոշակային ֆոնդերին թույլ է տալիս ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսությունում, իսկ երկրի տնտեսությունում ներդրումներ կատարելն ենթադրում է նոր աշխատատեղերի ստեղծում»,- նշում է «Ամունդի» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Բերնար դը Վիթը:

“Амунди”: шесть лет в Армении
Для эффективного управления и увеличения финансовых средств многие в мире и особенно в Европе предпочитают французскую компанию “Амунди”. Это одна из самых успешных компаний в мире, которая по своим показателям, имеющимся активам и количеству клиентов доказала свою надежность и прозрачность.
Армяно-французские дружественные отношения и внедряемая в стране инновационная система привлекли эту компанию в Армению. В результате, “Амунди” совместно с АКБА-Кредит Агриколь банком в 2013 г. основала компанию “Амунди-АКБА Ассет Менеджмент”.
Компания “Амунди-АКБА Ассет Менеджмент” пока занимается управлением пенсионными фондами. Основная причина ее прихода в Армению - накопительная пенсионная система, которая интересна и инновационна. Интересна, потому что она содержит социальную составляющую, она позволяет работникам Армении планировать свою будущую пенсию посредством управления активами. Конечно, в 30 лет кажется, что еще рано думать о пенсии, поскольку впереди еще много времени, но мы можем видеть ряд сложностей в тех странах, которые ничего не предприняли для решения пенсионных проблем. Отсюда можно сделать вывод: лучше планировать собственную пенсию. Кроме того, эта система позволяет работникам  Армении экономить на долгосрочных условиях. И, наконец, система позволяет пенсионным фондам инвестировать в экономику Армении, а инвестиции в экономику страны предполагают создание новых рабочих мест”, - отмечает заместитель генерального исполнительного директора компании “Амунди” Бернар де Витт.