ԱՄՆ-ում մահացել Է «կտրել», «պատճենել», «դնել» համակարգչային գործառույթներն ստեղծած Լարի Թեսլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 74 տարեկան հասակում վախճանվել Է ամերիկացի գիտնական Լարի Թեսլերը, որն ստեղծել Է «կտրել», «պատճենել», «դնել» համակարգչային գործառույթները, հաղորդել Է Yahoo ինտերնետ-պորտալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թեսլերը 1965 թվականին ավարտել Է Սթենֆորդի համալսարանը՝ ստանալով մաթեմատիկայի գծով գիտական աստիճան: 1973 թվականին նա միացել Է Xerox PARC գիտահետազոտական կենտրոնին, որտեղ, այդ թվում, մասնակցել Է «կտրել», «պատճենել» «դնել» գործառույթների մշակմանը: Բացի դրանից, այդ ժամանակ, ինչպես նշել Է Gizmodo պորտալը, կենտրոնում մշակվել են, մասնավորապես, օգտատերերի գրաֆիկական ինտերֆեյսը եւ համակարգչային մկնիկը:
1980 թվականին Թեսլերն սկսել Է համագործակցությունն Apple ընկերության հետ, որտեղ մասնակցել Է մի քանի արտադրանքների վրա կատարվող աշխատանքներին, ներառյալ MessagePad գրպանի անձնական համակարգիչը եւ Lisa անձնական համակարգիչը, որը համարվում Է Macintosh-ի նախորդը: 1977 թվականին Apple-ից հեռանալուց հետո մասնագետը համագործակցել Է տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող մի քանի կորպորացիաների, ներառյալ Amazon-ի եւ Yahoo!-ի հետ: Թեսլերի մահվան պատճառը չեն հայտնում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США умер информатик, придумавший команды "копировать" и "вставить"Американский информатик Ларри Те
В США умер информатик, придумавший команды "копировать" и "вставить"Американский
информатик Ларри Те
Американский информатик Ларри Теслер, который изобрел набор компьютерных функций "вырезать", "копировать", "вставить", скончался в США в возрасте 74 лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщает интернет-портал Yahoo.
Теслер окончил Стэндфордский университет, получив ученую степень по математике, в 1965 году. В 1973 году он присоединился к научно-исследовательскому центру Xerox PARC, где, в том числе, участвовал в разработке функций "вырезать", "копировать", "вставить". Кроме того, в это время, как отмечает портал Gizmodo, в центре были разработаны, в частности, графический пользовательский интерфейс и компьютерная мышь.
В 1980 году Теслер начал сотрудничество с компанией Apple, где принимал участие в работе над несколькими продуктами, включая карманный персональный компьютер MessagePad и персональный компьютер Lisa, который считается предшественником Macintosh. После ухода из Apple в 1997 году информатик сотрудничал с несколькими корпорациями, работающими в сфере технологий, включая Amazon и Yahoo!. Причина смерти Теслера не сообщается.