Հայաստանը հանվել է ԵՄ-ի հետ հարկային հարցերով չհամագործակցող երկրների «Մոխրագույն ցուցակից»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության Տնտեսական և ֆինանսական հարցերով խորհուրդը որոշել է հանել Հայաստանին Հարկային հարցերով Եվրոպական միության հետ հարկային հարցերով չհամագործակցող երկրների (The EU list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes) «Մոխրագույն ցուցակից»: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից:
Որոշումը կայացվել է փետրվարի 18-ին ԵՄ ֆինանսների նախարարների հանդիպման ժամանակ:
««Մոխրագույն ցուցակում» հայտնվելը երկրի հեղինակության հետ կապված ռիսկեր էր առաջացնում, Հայաստանը համարվում էր հարկային առումներով Եվրոպական միության հետ չհամագործակցող երկիր,: Այդ երկրների ցանկից հանելը հեղինակության առումով լավ ազդակ է լինելու, որովհետև ԵՄ գործընկերները Հայաստանին դիտարկելու են հարկային առումներով համագործակցող երկիր», -ասում է Ֆինանսների նախարարության եկամուտների քաղաքականության և վարչարարության մեթոդաբանության վարչության պետ Օրի Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2017 թվականին Հայաստանը «Մոխրագույն ցուցակում» չհայտնվելու և դրանից բխող մի շարք ռիսկերից խուսափելու նպատակով ստանձնել էր երեք պարտավորություն:
Օրի Ալավերդյանի փոխանցմամբ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության ջանքերով Հայաստանը կատարել է ստանձնած բոլոր պարտավորությունները:
Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունը վերանայել է ՀՀ հարկային օրենսգիրքը՝ սահմանափակելով արտահանման ծրագրեր իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների համար շահութահարկով հարկման առումով սահմանված արտոնյալ կարգավորումները, ինչպես նաև 2019 թվականի փետրվարին պաշտոնապես անդամակցել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) BEPS ծրագրի ներառական հարթակին և դրանով իսկ ստանձնել է ՀՀ հարկային օրենսդրության մեջ նշված ծրագրի 4 նվազագույն ստանդարտները տեղայնացնելու պարտավորություն:
«Սա ընթացքի մեջ է, ՏՀԶԿ քարտուղարության մասնագետների հետ այս պահին աշխատում ենք: Դա երկար գործընթաց է, բայց բոլոր դեպքերում ստանդարտները կտեղայնացվեն», -ասում է Օրի Ալավերդյանը:
Բացի այդ, նրա խոսքով, 2018 թվականի հունվարի 24-ին ստորագրվել ու 2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին վավերացվել է «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» ՏՀԶԿ և Եվրոպայի Խորհրդի համատեղ կոնվենցիան:

Армения выведена из “серого списка” стран, не сотрудничающих с ЕС по налоговым вопросам
Совет ЕС по экономическим и финансовым вопросам решил вывести Армению из “серого списка” стран, не сотрудничающих с Европейским Союзом по налоговым вопросам (The EU list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes). Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве финансов Армении.
Как сообщает «Арменпресс», решение было принято на встрече министров финансов ЕС 18 февраля.
“Появление в “сером списке” вызывало риски, связанные с авторитетом страны, Армения считалась страной, не сотрудничающей с Европейским союзом по налоговым вопросам. Исключение из списка этих стран способствует повышению авторитета, поскольку партнеры ЕС будут рассматривать Армению как страну, сотрудничающую в налоговом плане”, - сказал начальник управления политики доходов и методологии администрирования Министерства финансов Армении Ори Алавердян.
Напомним, что еще в 2017 году Армения с целью не оказаться в “сером списке” и избежать ряда вытекающих из этого рисков взяла на себя три обязательства.
По словам Ори Алавердян, усилиями Министерства финансов Армении Армения выполнила все взятые на себя обязательства.
В частности, Республика Армения пересмотрела Налоговый кодекс РА, ограничив льготное регулирование налогообложения налогом на прибыль для хозяйствующих субъектов, осуществляющих экспортные программы, а также в феврале 2019 года официально вступила в инклюзивную платформу программы BEPS Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и тем самым взяла на себя обязательство по локализации четырех минимальных стандартов программы, указанных в налоговом законодательстве Армении.
“В настоящее время мы работаем со специалистами секретариата ОЭСР. Это длительный процесс, но во в любом случае стандарты будут внедрены”, - сказал Ори Алавердян.
Кроме того, по его словам, 24 января 2018 года была подписана и ратифицирована 13 декабря 2019 года совместная конвенция ОЭСР и Совета Европы “О взаимной административной поддержке по налоговым вопросам”.