Թրամփն Ազգային հետախուզության ղեկավար կնշանակի Գերմանիայում ԱՄՆ-ի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել Է, որ Գերմանիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Ռիչարդ Գրենելին կնշանակի Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնակատար: Համապատասխան հայտարարությունը ԱՄՆ-ի ղեկավարը փետրվարի 19-ին արել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ուրախ եմ հայտնելու, որ Ռիչարդ Գրենելը կդառնա Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնակատար»,- նշել Է Թրամփը: Նա նաեւ շնորհակալություն Է հայտնել ներկայիս պաշտոնակատար Ջոզեֆ Մակգուայրին՝ նշելով որ կցանկանար նրա հետ սերտորեն համագործակցել վարզակազմի այլ պաշտոնատարի կարգավիճակում: ԱՄՆ-ի Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնը թափուր Էր մնում այն բանից հետո, երբ 2019 թվականի ամռանը հրաժարական տվեց Դենիել Քոութսը:
ԱՄՆ-ի Ազգային հետախուզության տնօրենը համակարգում Է երկրի բոլոր 16 հետախուզական գերատեսչությունների գործունեությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп назначит посла США в Германии главой Национальной разведки
Президент США Дональд Трамп подтвердил, что назначит американского посла Ричарда Гренелла исполняющим обязанности директора Национальной разведки. Соответствующее объявление американский лидер сделал в среду в Twitter, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Рад сообщить, что Ричард Гренелл станет исполняющим обязанности директора Национальной разведки. Ричард очень хорошо представлял нашу страну, жду с нетерпением работы с ним", - отметил Трамп.
"Я хочу поблагодарить [нынешнего исполняющего обязанности директора] Джозефа Макгуайра за его прекрасную работу. Мы с нетерпением ждем тесного сотрудничества с ним, возможно, в другом качестве в администрации", - сказал Трамп.
Гренелл сменит Джозефа Макгуайра, который временно исполняет обязанности директора Национальной разведки США с момента отставки Дэниела Коутса летом 2019 года. Директор Национальной разведки США считается координатором деятельности всех 16 американских разведывательных ведомств.