ՍԱՏՄ-ն ամփոփել է 2019 թվականին կատարած աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը 2019թվականի ընթացքում իր գործունեությունն իրականացրել է այս տարվա համար նախատեսված բոլոր միջոցառումները, որոնք ուղղված են սպառողների կյանքի կամ առողջության վրա վնասակար ներգործություն ունեցող հնարավոր անընդունելի ռիսկերի կանխարգելմանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից:
Բուսասանիտարիա - Իրականացվել է հանրապետությունում իրացվող պեստիցիդների և ագրոքիմիկատների շուրջ 160 վաճառակետերի դիտարկում, կատարվել են նմուշառումներ և մոտ 500 լաբորատոր փորձաքննություն: Բույսերի կարանտին վնասակար օրգանիզմների տարածվածությունը և աշխարհագրությունը հայտնաբերել նպատակով՝ հանրապետության ողջ տարածքում անցկացվել է նաև բուսասանիտարական մոնիթորինգ, լաբորատոր փորձաքննության է ներկայացվել մոտ 5000 նմուշ:
Անասնաբուժություն - Անասնահամաճարակային մշտադիտարկումներ են անցկացվել մոտ 1000 տնտեսավարողների մոտ: Մասնավորապես՝ ձկնաբուծությամբ և ձկնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսություններում:
Կենտրոնական և մարզային մակարդակով քննարկումներ են անցկացվել սպանդանոցային գործունեությամբ զբաղվող անձանց, միս իրացնողների, ֆերմերների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև նոր սպանդանոցներ հիմնել ցանկացող անձանց և կազմակերպությունների հետ, ներկայացվել են օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները, քննարկվել են բարձրացված խնդիրները: Տվյալ գործունեությանը ներկայացվող նվազագույն պահանջները տեղեկատվական թերթիկների միջոցով տրամադրվել են շահառուներին։
Սննդամթերքի անվտանգություն - Անցկացվել են պետական վերահսկողության միջոցառումներ՝ ինչպես Երևան քաղաքում, այնպես էլ հանրապետության բոլոր մարզերում՝ դիտարկումներ 618, ստուգումներ 78, մշտադիտարկում՝ 582։
Կազմակերպվել են «Ձյունիկ» սառնարանային տարածքում բռնկված հրդեհի արդյունքում գոյացած վտանգավոր սննդամթերքը տարածքից դուրս բերելու, ոչնչացնելու և ախտահանման աշխատանքնեը՝ կանխելով և ամբողջովին վերացնելով բնակչությանը սպառնացող հնարավոր սանիտարահամաճարակային վտանգը:
Միջազգային - Իրանի Իսլամական Հանրապետության անասնաբուժական կազմակերպության և ՍԱՏՄ-ի համագործակցության արդյունքում՝ հաստատվել են երկկողմ անասնաբուժական սերտիֆիկատներ, որոնք հնարավորություն են տալիս Հայաստանի Հանրապետությունից ԻԻՀ-ի տարածքով Իրաք, Քաթար, ԱՄԷ, Քուվեյթ արտահանել կենդանի կենդանիներ:
Իրազեկում - Տարվա ընթացքում թե սպառողներին, թե տնտեսվարողներին ուղղված իրազեկման աշխատանքներն ինտենսիվ են եղել՝ իրականացվել են քարոզարշավներ, շրջանառվել են տեղեկատվական-սոցիալական հոլովակներ, պատրաստվել են ֆիլմեր, բուկլետներ, պաստառներ: Նշվել են Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և Անասնաբուժության միջազգային օրերը, հակամանրէային ռեզիստենտականության դեմ պայքարի շաբաթը, այդ շրջանակներում կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ:
2019 թվականին Տեսչական մարմնի ձեռքբերումներից է համակարգում առկա կոռուպցիոն տարրերից ձերբազատման գործընթացը, ներմուծման և արտահանման ոլորտում գործառույթների դյուրացման և ավելորդ վարչարարության նվազեցումը, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում Տեսչական մարմնի հեղինակության բարձրացումը:

ИОБПП Армении подвел итоги работы, проделанной в 2019 году
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении в течение 2019 г. осуществил все мероприятия, предусмотренные на этот год, направленные на предотвращение возможных неприемлемых рисков, имеющих вредное воздействие на жизнь или здоровье потребителей. Об этом «Арменпресс» сообщили в Инспекционном органе безопасности пищевых продуктов.
Фитосанитария
Осуществлено наблюдение 160 пунктов продаж реализуемых в республике пестицидов и агрохимикатов, проведен отбор проб и сделано около 500 лабораторных экспертиз. С целью выявления распространенности и географии вредных организмов на растениях на всей территории республики был проведен также фитосанитарный мониторинг, на лабораторную экспертизу было представлено около 5000 образцов.
Ветеринария
Проведен ветеринарный мониторинг около 1000 хозяйствующих субъектов. В частности, в хозяйствах, занимающихся рыбоводством и производством рыбной продукции.
На центральном и областном уровне были проведены обсуждения с лицами, занимающимися убоем скота, лицами реализующими мясо, фермерами, органами местного самоуправления, а также с лицами и организациями, желающими основать новые скотобойни, были представлены установленные законодательством требования, обсуждены поднятые проблемы. Минимальные требования, предъявляемые к данной деятельности, были предоставлены бенефициарам посредством информационных листков.
Безопасность пищевых продуктов
Были проведены мероприятия государственного контроля как в Ереване, так и во всех областях республики - наблюдения 618, проверки - 78, мониторинг - 582. Также были организованы работы по вывозу, уничтожению и дезинфекции опасных пищевых продуктов, образовавшихся в результате пожара на холодильной территории “Дзюник”, предотвращая и полностью устраняя возможную санитарно-эпидемиологическую опасность, угрожающую населению.
Международное
В результате сотрудничества с Ветеринарной организации Исламской Республики Иран были утверждены двусторонние ветеринарные сертификаты, которые дают возможность экспортировать через Иран скот из Республики Армения в Ирак, Катар, ОАЭ, Кувейт.
Информирование
В течение года проводились работы по информированию потребителей и хозяйствующих субъектов. Были проведены агитационные кампании, циркулировали информационно-социальные ролики, подготовлены фильмы, буклеты, плакаты. Отмечались Международный день защиты прав потребителей и Международный день ветеринарии, Неделя борьбы с противомикробной резистентностью, в этих рамках был организован ряд мероприятий.
Одним из достижений Инспекционного органа 2019 года является избавление от коррупционных элементов в системе, упрощение функций в сфере импорта и экспорта и снижение избыточного администрирования, а также повышение авторитета Инспекционного органа на международных площадках.