Վախճանվել է բանաստեղծուհի, հրապարակագիր Սեդա Վերմիշեվան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 88-րդ տարում վախճանվել է բանաստեղծուհի, հրապարակագիր, ՀԳՄ անդամ Սեդա Վերմիշեվան: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի գրողների միությունից:
Ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետը, այնուհետև՝ ասպիրանտուրան։ Շուրջ 25 տարի որպես ավագ գիտաշխատող աշխատել է ՀՍՍՀ տնտեսագիտության և պլանավորման ինստիտուտում։
ՀԳՄ ռուսագիրների բաժանմունքի համանախագահն էր, միաժամանակ Մոսկվայի ԳՄ, Ռուսահայերի միության վարչության և ՌԴ կառավարությանն առընթեր ռուս-հայկական բարեկամության նախագահության անդամ։
Հեղինակ է շուրջ երեք տասնյակ գիտական, հրապարագրական, բանաստեղծական հայերեն և ռուսերեն գրքերի ու ժողովածուների։
Ազգային-հասարակական, գրական-հրապարակագրական ակտիվ գործունեու-թյան համար արժանացել է «Մովսես Խորենացի», «Ներսես Շնորհալի», «Մ. Լերմոնտով» և Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Արցախի Հանրապետության, Ռուսահայերի միության և այլ կազմակերպությունների մի շարք այլ բարձր պարգևների։
Ազգային-հասարակական, գրական-գիտական վաստակավոր գործչի՝ Սեդա Վերմիշեվայի հիշատակը վառ կմնա նրա համախոհների, գրչընկերների և ընթերցողների հիշողության մեջ։
Հոգեհանգիստը տեղի կունենա փետրվարի 21-ին, ժամը 17.00-20.00 Միքայելյան հիվանդանոցի հարևանությամբ գտնվող սգո սրահում, վերջին հրաժեշտը՝ Հայաստանի Գրողների Միությունից փետրվարի 22-ին, ժամը  12.00 - 14.00:

Скончалась поэтесса, публицист Седа Вермишева
На 88-м году жизни скончалась поэтесса, публицист, член Союза писателей Армении Седа Вермишева. Об этом Арменпресс сообщили в Союзе писателей Армении.
Седа Вермишева окончила экономический факультет ЕГУ, затем аспирантуру. Около 25 лет она работала старшим научным сотрудником в Институте экономики и планирования Армянской ССР.
Она была членом правления Союза российских армян и Президиума российско-армянской дружбы при Правительстве РФ.
Седа Вермишева - автор около трех десятков научных, публицистических, поэтических книг на армянском и русском языках.
За активную национально-общественную, литературно-публицистическую деятельность она была удостоена медалей “Мовсес Хоренаци”, “Нерсес Шнорали”, “М. Лермонтов” и ряда других высоких наград Республики Армения, Российской Федерации, Республики Арцах, Союза российских армян и других организаций.
Национально-общественная, литературно-научная заслуженная деятельница Седа Вермишева надолго останется в памяти ее единомышленников, коллег и читателей.