Վերաքննիչ դատարանը վերացրել է Արմեն Գևորգյանի ազատ տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի բողոքը՝ վերացվել է նրա ազատ տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր պաշտոնական էջում գրառում է կատարել Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
«Այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը, քննության առնելով ՀՀ գլխավոր դատախազության անգործության դեմ բերված բողոքը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի՝ 2019 թ. դեկտեմբերի 10-ի որոշման դեմ ներկայացված իմ վերաքննիչ բողոքը, որոշեց բավարարել այն: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019 թ. դեկտեմբերի 10-ի որոշումը բեկանվել է՝ վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցնելով վերացնել Արմեն Գևորգյանի իրավունքների խախտումը»,- գրել է Ալեքսանյանը:
Պաշտպանը նաև նշել է, որ ավելի վաղ Արմեն Գևորգյանին ՀՀ սահմանը հատելը չթույլատրելու կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազին հաղորդում էր ներկայացրել, որով խնդրել էր իրավական գնահատականի արժանացնել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության գործողությունները, իսկ քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականության և հիմքերի բավարար լինելու դեպքում՝ հարուցել քրեական գործ:
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, այնուհետև, նաև առաջին ատյանի դատարանը, գտել էին, որ իմ կողմից ներկայացված հաղորդումը վերացական է և չի պարունակում կոնկրետ տվյալներ հանցագործության հատկանիշների մասին: Սակայն հետագայում, վերադաս ատյանը իրավացիորեն գտավ, որ իմ կողմից ներկայացված հաղորդումը ոչ թե վերացական բնույթ է կրել, այլ պարունակել է տվյալներ հանցագործության հատկանիշների մասին»,- գրել է Արմեն Գևորգյանի պաշտպանը:

Апелляционный суд отменил ограничение права на свободное передвижение Армена Геворкяна
Апелляционный суд удовлетворил апелляцию адвоката бывшего руководителя аппарата президента Армении Армена Геворкяна, отменено ограничение права его подзащитного на свободное передвижение.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Армена Геворгяна Эрик Алексанян.
“Сегодня Апелляционный уголовный суд Республики Армения, рассмотрев кассационную апелляцию на бездействие Генеральной прокуратуры Республики Армения, представленную против решения от 10 декабря 2019 года, решил удовлетворить ее. Решение суда общей юрисдикции города Еревана от 10 декабря  2019 г. было отменено, обязав орган, осуществляющий производство, устранить нарушение прав Армена Геворгяна”, - написал Алексанян.
Адвокат также отметил, что ранее в связи с недопущением пересечения границы РА Армену Геворкяну он представил генеральному прокурору РА сообщение, в котором просил дать правовую оценку действиям главного управления уголовного розыска Полиции РА, в случае достаточности оснований для возбуждения уголовного дела - возбудить уголовное дело.
“Генпрокуратура РА, а затем и суд первой инстанции решили, что представленное мною сообщение абстрактное и не содержит конкретных данных о признаках преступления. Однако в дальнейшем вышестоящая инстанция справедливо обнаружила, что представленное мною сообщение носило не абстрактный характер, а содержало данные об особенностях преступления”, - написал адвокат Армена Геворкяна.