Չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ. ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը չի պատրաստվում հրաժարական տալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Դավթյանն ասաց ՀՀ Ազգային ժողովում ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցած մտահոգիչ դեպքերին:
«Առաջինը՝ հրաժարական չեմ պատրաստվում տալ: Երկրորդը՝ 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև փետրվարի 17-ը Զինված ուժերում գրանցված 13 (ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ, սպաներ) մահվան դեպքերից 4-ը դժբախտ պատահարի հետևանքով են, 4-ը պայմանավորված են ծառայության հետ առնչություն չունեցող հանգամանքներով (հիվանդություն, անձնական խնդիրներ), մնացած 5 դեպքերի առթիվ հարուցված են քրեական գործեր, հանգամանքները պարզվում են: Ես այդ դեպքերից հետո եղել եմ և՛ զորամասերում, և՛ մասնակցել եմ զինվորների հուղարկավորության արարողություններին, դրանից չեմ խուսափում»,- ասաց Դավթյանը:
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանն Ազգային ժողով էր հրավիրվել բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցած մտահոգիչ դեպքերի քննարկման համար: Քննարկումը կազմակերպել էին Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի և Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովները:

Я не собираюсь подавать в отставку: начальник Генштаба ВС РА
Начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян не собирается подавать в отставку. Как передает Арменпресс, об этом Давтян сказал в ходе брифинга в Национальном собрании Армении, касаясь последних трагических случаев, происходящих в армии.
“Во-первых, я не собираюсь подавать в отставку. Во-вторых, с 1 января по 17 февраля 2020 года 4 из 13 случаев смерти (срочные и контрактные военнослужащие, офицеры), зарегистрированных в Вооруженных силах, являются следствием несчастного случая, 4 обусловлены не имеющими отношения к службе обстоятельствами (болезнь, личные проблемы), по остальным 5 случаям возбуждены уголовные дела, обстоятельства выясняются. После этих событий я бывал и в воинских частях, и участвовал в похоронах солдат, я не избегал от этого”, - сказал Давтян.
18 февраля начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян был приглашен в Национальное собрание для обсуждения трагических случаев, происходящих в армии. Обсуждение было организовано постоянными комиссиями НС по вопросам обороны и безопасности и защиты прав человека и по общественным вопросам.