Շարունակվում է «Արտահանողի զարգացման դրամաշնորհներ» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ մեկնարկել է «Արտահանողի զարգացման դրամաշնորհներ» ենթածրագիրը` Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքի ծրագրի» շրջանակներում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Արտահանողների զարգացման դրամաշնորհների նպատակը համատեղ օգտագործման ռեսուրս կենտրոնների ստեղծումն է (լոգիստիկ կենտրոններ, տրանսպորտային միջոցներ, մարքեթինգի ծառայություններ, արտադրական հանգույցներ և այլն) ՓՄՁ-ների հզորացման նպատակով՝ խթանելով ՓՄՁ-ների արտադրական, առևտրի և արտահանման կարողությունները: Մրցույթը բաց է արտահանման բարձր ներուժ ունեցող բոլոր ոլորտների համար, սակայն առաջնահերթությունը տրվելու է գյուղատնտեսությանը, սննդի վերամշակմանը և տեքստիլին։ Արտադրանքից-արտահանում արժեշղթայում ծագած խնդիրների լուծմանն ուղղված այս ծրագրի վերաբերյալ Երևանում և մարզերում անց են կացվել  տեղեկատվական մի շարք միջոցառումներ՝ ծրագրի բովանդակության, մասնակցության չափանիշների, հայտերի գնահատման կարգի և այլ տեղեկատության ներկայացման նպատակով։ Մասնակցության հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը մարտի 20-ն է։ Առավել մանրամասն՝ https://smednc.am/hy/inner/864 :
Սույն հղումով՝ https://www.facebook.com/watch/?v=219316952539648  կարող եք տեսնել Արտահանողի զարգացման դրամաշնորհներ ենթածրագրի վերաբերյալ ճանաչողական տեսահոլովակը:

Продолжается программа “Гранты развития экспортера”
Министерство экономики РА в сотрудничестве с Фондом “Центр содействия инвестициям” в рамках финансируемой Всемирным банком “Программы стимулирования торговли и инфраструктуры качества” начало подпрограмму “Гранты развития экспортера”. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Целью грантов на развитие экспортеров является создание ресурсных центров совместного использования (логистические центры, транспортные средства, маркетинговые услуги, производственные узлы и т.д.). С целью усиления потенциала МСБ и стимулируя производственные, торговые и экспортные возможности МСБ. Конкурс открыт для всех сфер с высоким экспортным потенциалом, однако приоритет будет отдан сельскому хозяйству, переработке продуктов питания и текстилю. По этой программе, направленной на решение проблем, возникших в цепи продукция-экспорт, в Ереване и областях был проведен ряд информационных мероприятий с целью представления содержания программы, критериев участия, порядка оценки заявок и другой информации. Последний срок подачи заявок на участие -20 марта. Подробнее на сайте  https://smednc.am/hy/inner/864
По этой ссылке: https://www.facebook.com/watch/?v=219316952539648  вы можете увидеть информативное видео о подпрограмме “Гранты развития экспортера”.