Իմ հակառակորդ ադրբեջանցի մարզիկն ավելի շատ հայկական հիմնն է լսել, քան թուրքականը. Արթուր Ալեքսանյան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամառային օլիմպիական խաղերին ընդառաջհունահռոմեական ոճի ըմբիշներ, աշխարհի եռակի չեմպիոն, Եվրոպայի հնգակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն ու Կարապետ Չալյանն առաջիկա օրերին կմեկնեն մարզական հավաքների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մարզիկները հայտնեցին փետրվարի 17-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Անդրադառնալով Հռոմում անցկացված առաջնությանը՝ Արթուր Ալեքսանյանը նշեց, որ միակ մտավախությունն այդ մրցումների ժամանակ Օլիմպիական խաղերին ընդառաջ վնասվածք ունենալն էր: «Մնացածը՝ լավ մարզավիճակում էի, ինձ լավ էի զգում: Գոտեմարտել եմ իմ հիմնական մրցակիցների հետ ու բոլորին լավ ճանաչում էի»,-նշեց Արթուր Ալեքսանյանը: Անդրադառնալով թուրք և ադրբեջանցի երկրպագուների և թուրք մարզիկի  պահվածքին՝ հաղթական պատվո հարթակի վրա մեջքով հայկական դրոշին կանգնելուն, մարզիկը նշեց, որ այդ պահվածքը կարևոր չէ: «Այդ ժամանակ ես չեմ տեսել, ինձ հետո ասացին, բայց, եթե նույնիսկ նրանք դեմքով չշրջվեցին դրոշին, հայոց հիմնը լսեցին: Իմ հակառակորդ ադրբեջանցի մարզիկն ավելի շատ հայկական հիմն է լսել, քան թուրքականը: Այնպես որ, նրանց մեջքով շրջվելը կարևոր չէ»,-նշեց Արթուր Ալեքսանյանը՝ տեղեկացնելով որ դահլիճում շատ են եղել հայ երկրպագուներ, նրանց թվում` նաև Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի առաջատար Հենրիկ Մխիթարյանը, ինչը իրեն ավելի է ոգևորել:
Կարապետ Չալյանն էլ խոստանում է Օլիմպիական խաղերին չշտապել: «Կաշխատեմ օլիմպիական մրցումների ժամանակ չշտապել, հենց այդ շտապելն է որ խանգարում է ինձ հաղթել»,-անկեղծացավ Չալյանը: Խոսելով Եվրոպայի առաջնության իր մրցակիցների մասին՝ Կարապետ Չալյանը նշեց, որ բավական բարդ էր. «Բոլորը փորձառու ըմբիշներ էին, դժվար էր գոտեմարտելը, բայց փա՛ռք Աստծո, առանց մեդալ չվերադարձա»:
Իտալիայի մայրաքաղաք Հռոմում կայացած Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունը Հայաստանը նվաճեց 4 մեդալ՝ 2 ոսկե և 2 բրոնզե: Գևորգ Ղարիբյանն ու Արթուր Ալեքսանյանը դարձան Եվրոպայի չեմպիոններ, իսկ Կարեն Ասլանյանն ու Կարապետ Չալյանը նվաճեցին բրոնզե մեդալ:

Мой соперник-турок больше слышал армянский гимн, чем гимн своей страны: Артур Алексанян
В преддверии летних Олимпийских игр греко-римские борцы, трехкратный чемпион мира, пятикратный чемпион Европы Артур Алексанян и Карапет Чалян в ближайшие дни отправятся на учебные сборы. Как сообщает Арменпресс, спортсмены заявили об этом на пресс-конференции 17 февраля.
Коснувшись прошедшего в Риме чемпионата Европы, Артур Алексанян отметил, что единственным беспокойством была травма во время этих соревнований перед Олимпиадой. «В остальном я был в хорошей форме, я чувствовал себя хорошо. Я боролся со своими основными конкурентами и хорошо всех знал», - сказал Артур Алексанян.
Коснувшись поведения турецких и азербайджанских болельщиков и того факта, что турецкий спортсмен стоял спиной к армянскому флагу на пьедестале почета, спортсмен отметил, что это поведение не важно.
«Я не заметил этого в то время, мне потом сказали, но даже если они не повернулись лицом к флагу, они услышали армянский гимн. Мой соперник-турок больше слышал армянский гимн, чем гимн своей страны. Поэтому не важно, что они повернулись спиной», - сказал Артур Алексанян, отметив, что в зале было много армянских болельщиков, в том числе лидер сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян, который очень вдохновил его.
Карапет Чалян обещает не спешить на Олимпиаде. «Я постараюсь не спешить на Олимпиаде, именно спешка мешает мне выиграть», - сказал Чалян.
Говоря о своих соперниках на чемпионате Европы, Карапет Чалян отметил, что было довольно сложно: «Все они были опытными борцами. Было трудно бороться, но, слава Богу, я не вернулся без медали».
На чемпионате Европы по греко-римской борьбе в Риме Армения выиграла 4 медали - 2 золотые и 2 бронзовые. Геворг Гарибян и Артур Алексанян стали чемпионами Европы, а Карен Асланян и Карапет Чалян завоевали бронзовые медали.