Քննարկվել են ՀՄԿ «Մերկատոր» ծրագրի շրջանակում իրականացված դիագնոստիկ առաքելության աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության փորձագետներ Ջոնաթան Ֆելոուզը և Սիվ Ռինգստրոմը փետրվարի 10-ից 14-ն այցելել են Պետական եկամուտների կոմիտե՝ մասնակցելու Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության «Մերկատոր» ծրագրի շրջանակում 2019թ. մայիսին իրականացված դիագնոստիկ առաքելության արդյունքում ներկայացված առաջարկների հիման վրա գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքներին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարկայնության հետ կապերի բաժնից:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանը փորձագետների հետ հանդիպմանը կարևորել է ծրագրի շրջանակում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի ու Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության միջև արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունը։ Միքայել Փաշայանը հյուրերին ներկայացրել է նաև Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության «Առևտրի դյուրացման մասին» համաձայնագրի դրույթների կատարման ու այդ համատեքստում իրականացվող բարեփոխումներին ուղղված կոմիտեի իրականացրած և նախատեսվող քայլերը: Մասնավորապես՝ մաքսային ձևակերպումների պարզեցման, սահմանային հսկողություն իրականացնող այլ մարմինների և ՊԵԿ-ի միջև արդյունավետ համագործակցության, ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմանն ուղղված աշխատանքները, այդ թվում՝ էլեկտրոնային մաքսային ծառայությունների ոլորտում Պետական եկամուտների կոմիտեի արձանագրած առաջընթացը։
Այցի շրջանակում ՊԵԿ տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել և լրամշակվել է նաև 2019 թվականի մայիսին իրականացված առաքելության արդյունքում ՀՄԿ փորձագետների առաջարկների հիման վրա մշակված ՀՀ ՊԵԿ նախագահի հրամանի նախագիծը: Նպատակն է՝ հաստատել Առևտրի դյուրացման մասին համաձայնագրի դրույթների իրականացմանն ուղղված՝ վերոնշյալ առաջարկներով նախատեսված գործողությունների կատարման պատասխանատուներին՝ ըստ  առանձին ստորաբաժանումների:
Այցի արդյունքում ամբողջացվել է Առևտրի դյուրացման մասին համաձայնագրի դրույթների իրականացմանն ուղղված առաջարկների և դրանցով նախատեսված գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև ուղենշվել են համաձայնագրի շրջանակում առևտրի դյուրացման ուղղությամբ իրականացվելիք անհրաժեշտ քայլերը և համագործակցության ուղղությունները:

Обсуждены работы диагностической миссии, осуществленной в рамках программы “Меркатор”
Эксперты Всемирной таможенной организации Джонатан Фелоуз и Сив Рингстрем с 10 по 14 февраля посетили Комитет по государственным доходам РА для участия в программе Всемирной таможенной организации “Меркатор” 2019 года, на основе предложений, представленных в результате проведенной в мае диагностической миссии. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью КГД Армении.
Заместитель председателя КГД Микаел Пашаян на встрече с экспертами отметил важность продолжения эффективного сотрудничества в рамках программы между Комитетом государственных доходов РА и Всемирной таможенной организацией. Микаел Пашаян представил гостям осуществленные и планируемые шаги комитета по выполнению положений Соглашения Всемирной торговой организации “Об упрощении торговли” и осуществляемым в этом контексте реформам. В частности, работы по упрощению таможенных оформлений, эффективному сотрудничеству между органами пограничного контроля и КГД, применению современных технологий, в том числе и прогресс, зафиксированный Комитетом по государственным доходам в сфере электронных таможенных услуг.
В рамках визита в ходе встреч с руководителями и представителями различных подразделений КГД был обсужден и доработан также и проект приказа председателя КГД РА, разработанного на основе предложений экспертов КСС, осуществленных в мае 2019 года. Целью проекта является утверждение ответственных за выполнение действий, предусмотренных вышеуказанными предложениями по отдельным подразделениям, направленным на реализацию положений Соглашения об упрощении торговли.
В результате визита была обобщена программа предложений, направленных на реализацию положений Соглашения “Об упрощении торговли” и предусмотренных ими действий, а также намечены необходимые шаги по упрощению торговли в рамках соглашения и направления сотрудничества.