Երախտիքի երթ՝ դեպի Սիրիայի դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Հայաստանի Գերագույն մարմնին կից Հայրենադարձների խորհրդատվության գրասենյակը «Երթ՝ շնորհակալության» խորագրով քայլերթ իրականացրեց՝ դեպի Հայաստանում Սիրիայի դեսպանատուն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 16-ին կազմակերպված երթը նվիրված էր Սիրիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունմանը։ «Միջոցառման նպատակն է՝ երախտիքի երթ կազմակերպել դեպի Սիրիայի դեսպանատուն՝ ուղղելով մեր շնորհակալությունն ու երախտիքը Սիրիայի ժողովրդին, խորհրդարանին, բոլոր այն պատասխանատու պաշտոնատար անձանց, որոնք նպաստել են այս կարևոր ճանաչմանը։ Սա նաև ուղերձ է ուղղված և՛ արաբական աշխարհին, և՛ այն երկրներին, որոնք դեռ չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասաց ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Քայլերթի մասնակիցներին դեսպանատանը դիմավորեց Հայաստանում Սիրիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը։ «Ես հպարտ եմ, որ Սիրիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը, դա պատմական ճշմարտության արձանագրումն է։ Հարյուր տարի առաջ Սիրիան իր դռները բացեց Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների առջև»,- ասաց դեսպանը։
Միջոցառման ընթացքում իրենց երախտիքի խոսքը հնչեցրին նաև Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Վազգեն Մեսրոպյանը, Հայաստանում Սիրիայի ուսանողների անունից՝ Շուշան Հալաջյանը, Հայաստանում սիրիահայ համայնքի նախագահ, դոկտոր Ջորջ Բարսեղյանը և այլք:
Միջոցառման մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի, ինչպես նաև Սիրիայում ընթացող պատերազմում ընկած մարտիկների հիշատակը։ Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը:

ВО АРФД  совершил  Марш признательности  к  посольству  Сирии
Консультативный  офис репатриантов  при Верховном органе  Армянской революционной федерации Дашнакцутюн (АРФД), организовал  Марш признательности к посольству Сирии в Армении, в котором приняли участие студенты ряда вузов, армяне из Сирии и представители общественно-политических организаций, в том числе, Социал-демократической партии «Гнчак».
Как  передает Арменпресс, организованный 16 февраля Марш был посвящен принятию резолюции о признании и осуждении Геноцида армян сирийским парламентом 13 февраля.
«Цель мероприятия - организовать марш благодарности к посольству Сирии, выражая тем самым нашу   благодарность сирийскому народу, парламенту, всем ответственным должностным лицам, которые внесли свой вклад в это важное признание. Это также послание, адресованное как арабскому миру, так и странам, которые еще не признали Геноцид армян», - сказал член Верховного органа АРФД Арцвик Минасян.
Участников марша в посольстве приветствовал Чрезвычайный и полномочный посол Сирии в Армении Мухаммед Хадж Ибрагим.
«Я горжусь тем, что парламент Сирии принял резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян, это констатация  исторической правды. Сто лет назад Сирия открыла свои двери тем, кто пережил Геноцид армян», - сказал посол.