ԵԽ-ն աջակցում է ՀՀ-ում տեղի ունեցող բարեփոխումներին. Վարչապետը հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է այսօրվա հանդիպումը և նշել, որ այն լավ առիթ է քննարկելու ընթացիկ հարցերն ու խնդիրները: «Ինչպես գիտեք, Հայաստանը գտնվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացում, որն արագացավ հատկապես 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո: Շուտով պարզ դարձավ, որ մեր երկրի սահմանադրական համակարգը գրավված էր հեղափոխությունից առաջ. ավելին, այն ականապատված էր: Եվ հիմա մենք ջանքեր ենք գործադրում ականազերծելու ժողովրդավարությունը և դատական համակարգը Հայաստանում: Ես ուրախ եմ ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ Ձեզ իրազեկելու այս հնարավորության համար, քանի որ վերջերս մենք որոշեցինք հանրաքվե անցկացնել Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, թե ինչ և ինչու է կատարվում, և թե ինչ կլինի հետո»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշել է. «Պարոն Վարչապետ, շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար, որը, ինչպես Դուք նշեցիք, շատ կարևոր է ընթացող զարգացումների մասին տեղեկացված լինելու առումով: Հիշեցնեմ, որ մենք արդեն սկսել ենք Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև ինտենսիվ համագործակցությունն անցյալ տարվա մայիսին Եվրոպայի խորհրդի բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի այցից հետո: Ես գիտեմ, որ Դուք ինքներդ եք խնդրել Եվրախորհրդին՝ ներգրավվել այս գործընթացում: Եվ Եվրախորհուրդն սկսեց ուշադիր հետևել, թե ինչ է կատարվում: Կան մի շարք մտահոգություններ, և հետաքրքիր կլինի Ձեզնից լսել, թե ինչպես եք տեսնում հետագա զարգացումները և թե մենք ինչպես կարող ենք շարունակել օգնել Ձեր երկրին»:
Վարչապետ Փաշինյանը անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ոլորտների վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակվող վարկանիշային աղյուսակներում մեր երկիրը նախորդ տարի գրանցել է մեծ առաջընթաց: ՀՀ կառավարության ղեկավարը մանրամասն խոսել է Սահմանադրության փոփոխությունների առաջիկա հանրաքվեի հանգամանքների մասին:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը Եվրոպայի խորհրդի լիարժեք աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում և նշել, որ կշարունակեն քննարկումները ՀՀ կառավարության հետ այդ ուղղությամբ համագործակցության շուրջ:

СЕ поддерживает реализуемые в РА реформы: премьер провел встречу с генеральным секретарем СЕ
На полях Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян встретился с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
Премьер-министр подчеркнул важность сегодняшней встречи и отметил, что это хорошая возможность обсудить текущие вопросы и проблемы. “Как Вы знаете, в Армении идет широкомасштабный процесс демократических реформ, который ускорился особенно после ненасильственной бархатной народной революции 2018 года. Вскоре выяснилось, что конституционная система нашей страны до революции была оккупирована. Более того, она была заминирована. И сейчас мы прилагаем усилия для разминирования демократии и судебной системы в Армении. Я рад этой возможности информировать Вас о текущих событиях, поскольку мы недавно решили провести референдум о Конституционном суде. Я рад сообщить Вам, что и почему происходит сейчас, и что будет дальше”, - сказал Никол Пашинян.
Со своей стороны генеральный секретарь Совета Европы отметила: “Господин премьер-министр, я благодарна за эту возможность, которая, как Вы отметили, очень важна в плане того, чтобы быть в курсе текущих событий. Напомним, что мы уже начали интенсивное сотрудничество между Арменией и Советом Европы после визита Рабочей группы СЕ высокого уровня в мае прошлого года. Я знаю, что вы сами просили Совет Европы принять участие в этом процессе. И Совет Европы начал внимательно следить за происходящими событиями. Есть некоторая озабоченность, и будет интересно услышать от Вас, как Вы видите дальнейшие события и как мы можем продолжать помогать вашей стране”.
Премьер-министр Пашинян коснулся проводимых в Армении демократических реформ, в том числе в судебно-правовой сфере. Никол Пашинян подчеркнул, что в публикуемых международными организациями рейтингах по вопросам демократии, прав человека и свободы слова наша страна в прошлом году добилась больших успехов. Глава правительства Армении подробно рассказал об обстоятельствах предстоящего конституционного референдума.
Мария Пейчинович-Бурич выразила полную поддержку Совета Европы реформам в Армении, в том числе в судебно-правовой сфере, и отметила, что переговоры с правительством Армении о сотрудничестве в этой области будут продолжены.