ԵԽ-ն աջակցում է ՀՀ-ում տեղի ունեցող բարեփոխումներին. Վարչապետը հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է այսօրվա հանդիպումը և նշել, որ այն լավ առիթ է քննարկելու ընթացիկ հարցերն ու խնդիրները: «Ինչպես գիտեք, Հայաստանը գտնվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացում, որն արագացավ հատկապես 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո: Շուտով պարզ դարձավ, որ մեր երկրի սահմանադրական համակարգը գրավված էր հեղափոխությունից առաջ. ավելին, այն ականապատված էր: Եվ հիմա մենք ջանքեր ենք գործադրում ականազերծելու ժողովրդավարությունը և դատական համակարգը Հայաստանում: Ես ուրախ եմ ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ Ձեզ իրազեկելու այս հնարավորության համար, քանի որ վերջերս մենք որոշեցինք հանրաքվե անցկացնել Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, թե ինչ և ինչու է կատարվում, և թե ինչ կլինի հետո»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշել է. «Պարոն Վարչապետ, շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար, որը, ինչպես Դուք նշեցիք, շատ կարևոր է ընթացող զարգացումների մասին տեղեկացված լինելու առումով: Հիշեցնեմ, որ մենք արդեն սկսել ենք Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև ինտենսիվ համագործակցությունն անցյալ տարվա մայիսին Եվրոպայի խորհրդի բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի այցից հետո: Ես գիտեմ, որ Դուք ինքներդ եք խնդրել Եվրախորհրդին՝ ներգրավվել այս գործընթացում: Եվ Եվրախորհուրդն սկսեց ուշադիր հետևել, թե ինչ է կատարվում: Կան մի շարք մտահոգություններ, և հետաքրքիր կլինի Ձեզնից լսել, թե ինչպես եք տեսնում հետագա զարգացումները և թե մենք ինչպես կարող ենք շարունակել օգնել Ձեր երկրին»:
Վարչապետ Փաշինյանը անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ոլորտների վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակվող վարկանիշային աղյուսակներում մեր երկիրը նախորդ տարի գրանցել է մեծ առաջընթաց: ՀՀ կառավարության ղեկավարը մանրամասն խոսել է Սահմանադրության փոփոխությունների առաջիկա հանրաքվեի հանգամանքների մասին:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը Եվրոպայի խորհրդի լիարժեք աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում և նշել, որ կշարունակեն քննարկումները ՀՀ կառավարության հետ այդ ուղղությամբ համագործակցության շուրջ:

Council of Europe supports Armenia’s reforms: PM meets with CoE Secretary General
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met today with Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić in Munich, the PM’s Office told Armenpress.
The Armenian PM highlighted the meeting and stated that it is a good opportunity to discuss the current issues. “As you know, Armenia currently is in the process of large-scale democratic reforms which accelerated especially after the 2018 peaceful, Velvet, democratic Revolution. It soon was revealed that the Constitutional system of our country was occupied before the Revolution, moreover, it was covered with mines. And now we are making efforts to demine the democracy and the judicial system in Armenia. I am glad for this opportunity to make you informed about the ongoing developments because recently we made a decision to hold a referendum on the Constitutional Court. I am happy to inform what is happening and why, and what will happen later”, the PM said.
“Dear Mr. Prime Minister, thank you for this opportunity, which, as you said, is very important in terms of being informed about the ongoing developments. Let me remind that we have already started the intensive cooperation between Armenia and the Council of Europe after the visit of the CoE high-level working group last May. I know that you asked the CoE to engage in this process. And the CoE started closely following what is taking place. There are some concerns, and it would be interesting to listen from you how you see the future developments and how we can continue assisting your country”, the CoE Secretary General said.
Pashinyan introduced the ongoing democratic reforms in Armenia, including those in the judiciary. He stated that last year Armenia recorded a great progress in international rankings on democracy, human rights and freedom of speech. He thoroughly introduced the details of the upcoming referendum scheduled on April 5.
Marija Pejčinović Burić expressed the full support of the Council of Europe to Armenia’s reforms, including in the judicial field, and stated that they will continue the discussions with the Armenian government regarding the cooperation on this path.