Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եվրոպական կենսակերպի խթանման հարցերով հանձնակատարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական կենսակերպի խթանման հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սկինասի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Շնորհավորելով պարոն Սկինասին ԵՄ նոր մանդատի ստանձնման կապակցությամբ` նախարար Մնացականյանը նրան մաղթեց նորանոր հաջողություններ Եվրոպական մայրացամաքի համար կարևորագույն խնդիրների՝ միգրացիայի կառավարման և երիտասարդությանն աջակցության  պատասխանատու առաքելությունում:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հագեցած օրակարգին ու բարձր գնահատեցին գործընկերության առկա մակարդակը: Նախարար Մնացականյանը շեշտեց ԵՄ Հանձնաժողովի ու Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության հետ առավել սերտորեն համագործակցության պատրաստակամությունը:
Միգրացիայի ու ազատ տեղաշարժի խնդիրների շուրջ քննարկման համատեքստում ԵՄ հանձնակատարն օրինակելի համարեց Հայաստան-Եվրամիություն վիզաների դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերով հանձնառությունների իրականացման հարցում Հայաստանի համագործակցությունը։
Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ կարևորեց մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը՝ նշելով, որ գործընթացի ազատականացումը հնարավորություն կընձեռնի առավել ընդլայնելու մարդկանց միջև շփումները և լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստանի և ԵՄ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդման համար։
Մարդկանց միջև շփումների ակտիվացման և աշխուժացման համատեքստում զրուցակիցներն առանձնահատուկ ընդգծեցին երիտասարդության աջակցությանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:

Armenian FM meets with Vice-President of European Commission
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met on February 14 with Vice-President of the European Commission, Commissioner for Promoting the European Way of Life, Margaritis Schinas, on the sidelines of the Munich Security Conference, the Armenian MFA told Armenpress.
Congratulating Mr. Schinas on assuming the new mandate in the EU, minister Mnatsakanyan wished him success in his responsible mission.
The officials discussed the Armenia-EU relations’ rich agenda and highly valued the current level of the partnership. The Armenian FM expressed readiness to more closely cooperate with the European Commission and the European External Action Service.
While discussing the issues of migration and free movement the EU Commissioner considered Armenia’s cooperation on matters relating to the Armenia-EU visa facilitation and implementation of commitments by readmission agreements as exemplary.
Minister Mnatsakanyan emphasized the importance of launching the dialogue on visa liberalization, stating that the liberalization of this process will enable to further expand the contacts between the people and will boost the cooperation between Armenia and the EU member states.