Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները կարևորել են բազմաոլորտ համագործակցության խթանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Հնդկաստանի  արտաքին գործերի նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանկարի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Կողմերը գոհունակությամբ նշեցին, որ ավանդաբար բարիդրացիական և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հայ-հնդկական հարաբերությունները նոր որակ են ստացել։ Երկկողմ քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանման առումով առանձնահատուկ կարևորվեց արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների անցկացումը, բարձրաստիճան փոխայցելությունների ու շփումների, հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը, ապակենտրոնացված համագործակցությունը։ Գործընկերները գոհունակություն հայտնեցին միջազգային հարթակներում ձևավորված ավանդական փոխգործակցության և փոխադարձ աջակցության կապակցությամբ:
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները մեծապես կարևորեցին բազմաոլորտ համագործակցության խթանումը՝ մասնավորապես առևտրատնտեսական ներուժի լիարժեք կիրառման, գյուղատնտեսության,  դեղագործության, թեթև արդյունաբերության ոլորտներում կապերի խորացման միջոցով: Այդ համատեքստում որպես հեռանկարային ուղղություն ընդգծվեցին նորարարության ու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները, որտեղ երկու պետություններն ունեն խոր ավանդույթներ ու նշանակալի ձեռքբերումներ:

YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met on February 14 with India’s Minister of External Affairs Subrahmanyam Jaishankar on the sidelines of the Munich Security Conference, the Armenian MFA told Armenpress.
The ministers praised the fact that the Armenian-Indian relations, which are based on traditional friendly and common values, received a new quality. From the perspective of maintaining the dynamics of the bilateral political dialogue, they specifically highlighted holding regular consultations between the foreign ministries, boosting the mutual visits and contacts, the activity of the Armenian-Indian inter-governmental commission, as well as the decentralized cooperation.
The Armenian and Indian FMs attached great importance to the promotion of multi-sectoral cooperation in particular via the complete utilization of the commercial potential and the deepening of ties in the fields of agriculture, pharmaceutics, light industry. In this context they highlighted the fields of innovation and high technologies as prospective directions where the two countries have deep traditions and major achievements.