Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական հարցերի նորանշանակ նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին  տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Գրլիչ Ռադմանին ԵՄ Խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ վերահաստատելով հայկական կողմի աջակցությունը Խորվաթիայի նախագահության առաջնահերթություններին:
Գործընկերները մտքեր փոխանակեցին հայ-խորվաթական օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, մասնավորապես կարևորեցին տարբեր մակարդակներով երկկողմ հանդիպումների, փոխայցերի ակտիվացման և քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրումը։
Առանձնահատուկ ընդգծվեց բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ներուժի լիարժեք կիրառումը։ Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը` կողմերն ընդգծեցին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դերը ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ ՀՀ հարաբերությունների խթանման և իրավական կարգավորման գործում: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին առաջիկա ԱլԳ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ:
Մարդկանց միջև փոխշփումների աշխուժացման համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մատնանշեց ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը Հայաստանի համար:

Глава МИД Армении встретился с министром по иностранным и европейским делам Хорватии
14 февраля в рамках Мюнхенской конференции по безопасности министр иностранных дел Зограб Мнацаканян встретился с министром иностранных дел и по европейским делам Хорватии ГорданомГрличемРадманом.
Министр Мнацаканян поздравил Грлича Радмана со вступлением в должность председателя Совета ЕС, подтвердив поддержку с армянской стороны приоритетов председательства Хорватии.
Собеседники обменялись мнениями по ряду вопросов армяно-хорватской повестки дня, в частности о важности совместных усилий на двустороннем уровне, активизации взаимных визитов и политических консультаций.
Особо подчеркивалось полное использование потенциала сотрудничества на многосторонних платформах. Касаясь партнерства Армения-ЕС, стороны подчеркнули роль Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве в развитии и регулировании отношений между Арменией и ЕС. Собеседники обменялись мнениями о подготовке к предстоящему саммиту ВП.
В контексте активизации взаимодействия между людьми министр иностранных дел Армении подчеркнул важность начала диалога по либерализации визового режима для стран ЕС для Армении.