«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Բաքվի ակնկալիքները չարդարացան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ««ՀՀ»-ի հետ հարցազրույցում ԱԺ  «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ, ադրբեջանագետ Տաթեւիկ Հայրապետյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանում օրերս ավարտված խորհրդարանական ընտրությունների թեմային, մասնավորապես, ասել է. «Իրականում Ադրբեջանում բավականին հետաքրքիր պրոցեսներ են ընթանում։ Կենտրոնական ընտական հանձնաժողովից արդեն հայտարարություն տարածվեց, որ որոշ տեղերում պատրաստվում են ձայների վերահաշվարկ անել։ Փետրվարի 14-ի առավոտյան արդեն երեք մարդ կորցրել է մանդատներն այդ վերահաշվարկի արդյունքում։ Կարծում եմ, բացի այն բազմաթիվ խնդիրները, որ արձանագրվեցին ընտրությունների անցկացման հետ կապված, իշխանության հաշվարկները՝ ունենալ ավելի թարմ, երիտասարդ խորհրդարան, չիրականացան։ Քանզի խորհրդարան անցած 125 պատգամավորից 45-ն են նոր։ Իսկ 40 եւ ավելի ցածր տարիքային շեմին պատկանում են ընդամենը 10-12-ը։ Այսինքն, այն արդյունքը, որ ցանկանում էին ստանալ, չստացան։ Եվ վերահաշվարկների միջոցով, ենթադրում եմ, կփորձեն եւս մի քանի երիտասարդի բերել խորհրդարան»։
Իսկ խոսելով Ադրբեջանի խորհրդարանում որպես պատգամավոր հայտնված Ղարաբաղի, այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցչի մասին, նշել է. «Իրականում  Ադրբեջանը միշտ էլ շրջաններից ներկայացուցիչներ ունեցել է խորհրդարանում, բայց առանձնապես  լուրջ արձագանքներ չի ստացել այդ փաստը։ Պարզապես, այս երիտասարդն առավել ակտիվ է։  Եվ աբսուրդի ժանրից է, թե նա ինչ-որ բան է ներկայացնում, նա «ընտրվել է» իրենց վիրտուալ ընտրատարածքից։ Նորից եմ ասում՝ նրանք միշտ էլ իրենց վիրտուալ ընտրատարածքներից «ընտրվողներ» ունեցել են, դա նորություն չէ։ Միակ նորությունն այն է, որ այս երիտասարդն առավել ակտիվ է սոցիալական ցանցերում եւ, ընդհանրապես, իր գործունեության մեջ։ Այլ բան նա չի կարող ներկայացնել։ Եվ որեւէ հակակշիռ էլ Նիկոլ Փաշինյանի առաջ քաշած թեզին՝ բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձի վերաբերյալ, չի կարող լինել։ Որովհետեւ դա անհեթեթություն է։ Քանզի, ի վերջո, երբ նրանք նախագահ են ընտրում, բոլորով ընտրում են Իլհամ Ալիեւին։ Իսկ Արցախի քաղաքացիները չեն ընտրում Հայաստանի իշխանություններին։ Նույն կերպ՝ Հայաստանի քաղաքացիները չեն ընտրում Արցախի իշխանություններին։ Այնպես որ, հստակ տարանջատում կա։ Եվ Արցախի՝ բանակցություններում մասնակցություն ունենալու թեզը մեր կողմից բարձրացնելը ընդամենը բանակացությունների եռակողմ լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման կոչ է»։

«Айастани Анрапетутюн»: ожидания Баку не оправдались
В интервью «РА» член фракции НС «Мой шаг» эксперт по Азербайджану Татевик Айрапетян, ссылаясь на  недавние парламентские выборы в этой  стране, в частности, сказала:
«На самом деле в Азербайджане происходят довольно интересные процессы. Центральная избирательная комиссия уже объявила, что некоторыхместах собираются пересчитать результаты. Утром 14 февраля в результате этого пересчета три человека потеряли свои мандаты. Думаю, помимо множества проблем, которые были отмечены в связи с выборами, расчеты властей по созданию более молодого и молодого парламента не оправдались. Потому что только 45 из 125 депутатов являются новыми. А  возрастному  цензу 40 и менее лет  соответствуют  всего 10-12 человек. То есть результат, который они хотели получить, не был достигнут. И в  результате пересчета,  полагаю, они попытаются привлечь еще несколько молодых людей в парламент».
О  так называемом представителе карабахской общины, который появился в парламенте Азербайджана в качестве депутата, Татевик Айрапетян сказала:
«Фактически, в Азербайджане всегда были представители регионов в парламенте, но этот этот факт  не получил какого-либо серьезного резонанса. Этот молодой человек просто более активен. И это  из жанра абсурда — то, что он  «избран» из  какого-то виртуального избирательного округа. Повторяю, у них всегда были «избиратели» из  виртуальных избирательных округов, это не ново. Единственная новость заключается в том, что этот молодой человек более активен в социальных сетях, и вообще в своей  деятельности. Он не может представлять что-то иное.
И нет никакого противовеса тезису Николая Пашиняна о возвращении Арцаха за стол переговоров не может быть. Потому что это чепуха. Ведь когда они выбирают президента, все они выбирают Ильхама Алиева. А жители Арцаха не выбирают власти Армении. Точно так же - граждане Армении не избирают власти Арцаха. Таким образом, существует четкое разделение. И выдвижение нашего тезиса об участии Арцаха в переговорах - это просто призыв к восстановлению полноценного трехстороннего формата переговоров».