ՀՀԿ-ն չի մասնակցի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավին,ՀՅԴ-ն բոյկոտելու կոչ է անում
ՀՀԿ-ն չի մասնակցի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի
քարոզարշավին,ՀՅԴ-ն բոյկոտելու կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը իրենց դիրքորոշումն են հայտնել ապրիլի 5-ին նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ որևէ ձևով չի մասնակցելու սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավին: ՀՀԿ-ն պնդում է, որ հանրաքվեն նախաձեռնելու գործընթացը իր բովանդակությամբ և ընթացակարգով կոպտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքին, իսկ հարցի քաղաքական ենթատեքստը որևէ աղերս չունի իրավական պետություն կառուցելու և ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ուղենիշների հետ:
ՀՅԴ-ն իր հերթին կոչ է արել անտեսել ապրիլի 5-ին նախաձեռնած հանրաքվեն և դիմել է քաղաքական կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակությանը միավորել իրենց ջանքերը՝ բացառելու «Այո»-ն:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի փետրվարի 17-ին:

РПА не участвует в агиткампании референдума по конституционным реформам, АРФД призывает к бойкоту
Республиканская партия Армении и АРФ “Дашнакцутюн” выразили свою позицию по поводу намеченного на 5 апреля референдума по конституционным реформам.
Как сообщает «Арменпресс», Республиканская партия Армении заявила, что никоим образом не будет участвовать в агитационной кампании по конституционным реформам. РПА утверждает, что процесс инициирования референдума по своему содержанию и процедуре грубо противоречит Конституции РА и конституционному закону “Регламент Национального собрания”, а политический подтекст вопроса не имеет ничего общего с ориентирами построения правового государства и укрепления демократии.
АРФД, в свою очередь, призвала игнорировать инициированный 5 апреля референдум и обратилась к политическим партиям, гражданскому обществу объединить свои усилия, чтобы исключить “да”.
Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Предвыборная кампания референдума по конституционным реформам стартует 17 февраля.