ՀՀԿ-ն չի մասնակցի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավին,ՀՅԴ-ն բոյկոտելու կոչ է անում
ՀՀԿ-ն չի մասնակցի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի
քարոզարշավին,ՀՅԴ-ն բոյկոտելու կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը իրենց դիրքորոշումն են հայտնել ապրիլի 5-ին նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ որևէ ձևով չի մասնակցելու սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավին: ՀՀԿ-ն պնդում է, որ հանրաքվեն նախաձեռնելու գործընթացը իր բովանդակությամբ և ընթացակարգով կոպտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքին, իսկ հարցի քաղաքական ենթատեքստը որևէ աղերս չունի իրավական պետություն կառուցելու և ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ուղենիշների հետ:
ՀՅԴ-ն իր հերթին կոչ է արել անտեսել ապրիլի 5-ին նախաձեռնած հանրաքվեն և դիմել է քաղաքական կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակությանը միավորել իրենց ջանքերը՝ բացառելու «Այո»-ն:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի փետրվարի 17-ին:

YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. The Republican Party of Armenia (HHK), the former ruling party which is not represented in parliament, has announced that it will not participate in the campaigning ahead of the constitutional referendum regarding the Constitutional Court.
The HHK said in a statement that the process of initiating the referendum “grossly contradicts with its content and procedure the Constitution and the Rules of Procedure of Parliament Constitutional Law”. It further said that the political subtext of the issue has nothing to do with building a state of law and strengthening democracy.
In turn, the Armenian Revolutionary Federation (ARF), another political party not having seats in the current parliament, called for “ignoring” the scheduled referendum due on April 5 and addressed political parties and the civil society to unite efforts to prevent a “Yes” vote.