Չինացի բժիշկները կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի բժիշկները մշակել են 2019-nCov կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբի բուժման արդյունավետ եղանակ: Այդ մասին հայտնել Է ՉԺՀ-ի պետական ունեցվածքի վերահսկման եւ կառավարման կոմիտեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հիվանդներին սկսել են փոխներարկել այդ հիվանդությունից ապաքինված դոնորների արյան պլազմա: Այդ մեթոդը թույլ Է տվել փրկել օրհասական վիճակում գտնվող արդեն տասնյակից ավելի հիվանդների. նրանց վիճակի բարելավում Է տեղի ունեցել բուժընթացից արդեն 12 – 24 ժամ անց:
Ապաքինվողների արյան մեջ հայտնաբերել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում արդյունավետ՝ մեծ քանակությամբ հակամարմիններ: Ճշտվում Է, որ կենսանյութն անցնում Է հատուկ ընթացակարգ, որի ժամանակ դրանում գտնվող վիրուսն ակտիվազերծվում Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китайские врачи нашли эффективный способ борьбы с коронавирусом
Китайские врачи разработали эффективный способ лечения пневмонии, вызванной коронавирусом 2019-nCov. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Комитет по контролю и управлению государственным имуществом КНР, передает ТАСС.
Пациентам начали переливать плазму крови от выздоравливающих от этой болезни доноров. Этот метод позволил спасти уже более десятка находившихся в критическом состоянии больных — улучшения в их состоянии наблюдались уже через 12-24 часа после процедуры.
В крови идущих на поправку обнаружили большое количество эффективных в борьбе с коронавирусом антител. Уточняется, что биоматериал проходит специальную процедуру, во время которой находящийся в нем вирус становится неактивным.