ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԳԴՀ Եվրոպական հարցերով պետնախարար Միխայել Ռոթի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պատվիրակության կազմում Գերմանիա ժամանած ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 13-ին հանդիպել է ԳԴՀ Եվրոպական հարցերով պետնախարար Միխայել Ռոթին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Նախարար Մնացականյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Գերմանիայի հետ հաստատված գործընկերային հարաբերությունները: Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին հայ-գերմանական համագործակցությունն ընդլայնելուն ուղղված համատեղ ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
Անդրադարձ կատարվեց նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի: Երկուստեք կարևորվեց Հայաստան-ԵՄ գործընկերության իրավական հենք հանդիսացող փաստաթղթի՝ ՀԸԳՀ-ի դերը՝ ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցությունն առաջմղելու գործում: Ընդգծելով, որ Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության հիմնական շահառուն մարդիկ են՝ նախարար Մնացականյանը մեծապես կարևորեց ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող լայնամասշտաբ բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, դատաիրավական համակարգի հանդեպ վստահության ամրապնդմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին:
Մտքերի փոխանակում տեղի ունեցավ միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenian FM meets with Minister of State for Europe in Berlin
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met with German Minister of State for Europe Michael Roth in Berlin. Zohrab Mnatsakanyan is in Berlin with PM Pashinyan’s delegation, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan noted that Armenia greatly highlights the partnering relations with Germany. The interlocutors discussed the joint programs and initiatives aimed at the expansion of the Armenian-German cooperation.
The sides also referred to the agenda of Armenia-EU partnership and highlighted the role of the Comprehensive and Enhanced partnership Agreement between Armenia and the EU as a legal base for fostering the cooperation between Armenia and the EU member states.
Emphasizing that the main beneficiaries of the Armenia-EU cooperation are individuals, FM Mnatsakanyan highlighted the works for the launch of visa liberalization talks.
During the meeting the sides discussed the process of the large-scale reforms carried out by the Government of Armenia aimed at the strengthening of democracy and rule of law, trust towards the judicial system and fight against corruption.