Սիրիայի խորհրդարանի՝ Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը հայ-սիրիական բարեկամության վկայությունն է. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձևը վառ վկայությունն է հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի։ Այն ծանրակշիռ ավանդ է պատմական արդարության վերականգնման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, նշված է ՀՀ ԱԳՆ-ի՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձևի առնչությամբ տարածած հայտարարության մեջ ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Բարձր ենք գնահատում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի՝ Օսմանյան Պետության կողմից իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը:
Երիտթուրքական կառավարության կողմից սանձազերծված ցեղասպանությունը, որի մի զգալի հատվածն իրականցվել է այն ժամանակ Օսմանյան կայսրության տիրապետության ներքո գտնվող Սիրիայի տարածքում, հայ և սիրիացի ժողովուրդների ընդհանուր պատմական հիշողության մասն է կազմում։
Սիրիացի   ժողովուրդն ականատեսը լինելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված եղեռնագործությանը՝ առաջիններից էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց ցեղասպանության զոհերին: Հազարավոր վերապրածներ Սիրիայում վերգտան իրենց նոր հայրենիքը՝ կազմավորելով հայ ամենածաղկուն համայքներից մեկը և իրենց ներդրումն ունեցան Սիրիայի զարգացման գործում:
Այս բանաձևը վառ վկայությունն է հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի։ Այն ծանրակշիռ ավանդ է պատմական արդարության վերականգնման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում:
Այսօր, երբ դժվարին փորձությունների միջով է անցնում Սիրիայի ժողովուրդը, մենք մեր համերաշխությունը և զորակցությունն ենք հայտնում առկա մարտահրավերների հաղթահարման  գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Recognition of Armenian Genocide by Syrian parliament sign of friendship – MFA Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The adoption of the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide by the People’s Council of Syria is a brilliant evidence of the centuries-old friendship between the Armenian and Syrian peoples. It’s an important contribution to the restoration of historical justice and prevention of genocides, reads the statement issues by the Foreign Ministry of Armenia, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
“We highly appreciate the adoption of the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire by the People’s Council of the Syrian Arab Republic.
The genocide unleashed by the government of the Young Turks a major part of which was carried out in the territory of Syria that was under the Ottoman rule at that time, is a part of the shared memories of the Armenian and Syrian peoples.
The Syrian people, witnessing the calamity facing the Armenian people, were one of the 1st to extend a helping hand to the genocide survivors. Thousands of survivors re-found their new motherland in Syria, establishing one of the most flourishing Armenian communities and had their contribution to the development of Syria.
This resolution is a brilliant evidence of the centuries-old friendship and reciprocal sympathy between the Armenian and Syrian peoples. It’s an important contribution to the restoration of historical justice and prevention of genocides”, reads the statement, expressing solidarity with the Syrian people, who currently face challenges.