Գերմանիան Հայաստանի համար խորհրդարանական կառավարման կարևոր ու հաջողված մոդել է. Փաշինյան
ԲԵՌԼԻՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականից Հայաստանը անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման համակարգի և Գերմանիան  Հայաստանի համար շատ կարևոր և հաջողված մոդել է խորհրդարանական կառավարման առումով: Ինչպես Բեռլինից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ լրատվամիջոցների համար համատեղ հայտարարության ընթացքում:
«Ուզում եմ ընդգծել մեր հետաքրքրությունների ևս մեկ ասպեկտ Գերմանիայի հետ հարաբերություններում: Գիտեք, որ 2018 թվականից Հայաստանը անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման համակարգի, և Գերմանիան մեզ համար շատ կարևոր և հաջողված մոդել է խորհրդարանական կառավարման առումով: Lինելով արդյունավետ, ուժեղ, պետություն՝ Գերմանիայում հստակ գործում են հակակշիռների և փոխզսպումների մեխանիզմները, որտեղ ժողովրդավարությունը շատ վաղուց այլևս կասկածի տակ չէ և այն անշրջելի է պատմականորեն: Այս առումով Գերմանիայի հետ մեր հարաբերությունները շատ կարևոր են և տիկին կանցլերի հետ խոսելու ենք ներկայումս Հայաստանում ընթացող զարգացումների մասին, մեր բարեփոխումների օրակարգի մասին»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն աշխատանքային այցով Գերմանիա է ժամանել փետրվարի 13-ին: Նա կմասնակցի նաև Մյունխենում անցկացվող անվտանգության համաժողովին:

Germany is an important and successful model of p parliamentarism for Armenia – Pashinyan
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Armenia switched to parliamentary system of government in 2018 and Germany is a very important and successful model for Armenia in terms of parlaimentarism, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced during a joint press conference with German Chancellor Angela Merkel, the correspondent of ARMENPRESS informs from Berlin.
“I want to emphasize another aspect of relations with Germany which is of great importance for us. You know, Armenia switched to parliamentary system of government in 2018 and Germany is a very important and successful model for Armenia in terms of parlaimentarism. Being an effective and powerful country, the mechanisms of restraint and counterbalances operate precisely, where democracy is not doubted and it’s irreversible. In this sense we attach great importance to relations with Germany and we will talk about the current developments and the reform agenda in Armenia with Mrs. Chancellor”, Pashinyan emphasized.