Սիրակ Մելքոնյանից մինչև Լորիս Ճգնավորյան. Իրանում կանցկացվի «Իրանահայեր» ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում իրականացվելու է «Իրանահայեր» ցուցահանդեսը՝ փետրվարի 25-27-ը, որտեղ ցուցադրվելու են լուսանկարչության, քանդակագործության գործեր և այլ արվեստի աշխատանքներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսի շրջանակներում ներկայացվելու են Իրանի հայկական համայնքի արվեստագետների՝ Էստամպ գրաֆիկական արվեստի, լուսանկարչության և քանդակագործության գործերը, ինչպես նաև հայ համայնքի ականավոր երաժիշտների և կատարողական արվեստի ներկայացուցիչների կյանքը, ստեղծագործություններն ու նրանց դերակատարումն Իրանի արվեստի զարգացման գործում:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում իրենց գործերը կներկայացնեն՝ Էդման Այվազյանը, Զավեն Այվազյանը, Սիմոն Այվազյանը, Ռազմիկ Օհանյանը, Ադիկ Բաղոսյանը, Ալբերտ Բիգջանին, Լիլիթ Տերյանը, Լորիս Ճգնավորյանը, Գառնիկ Տեր- Հակոբյանը, Սմբատ Տեր Կյուրեղյանը, Էդնա Զինալյանը, Վարհամ Սահակյանը, Սիրակ Մելքոնյանը, Ադենա Միրզախանյանը, Լևոն Հաֆթվանը, Երվանդ Նահապետյանը և Սեդրակ Նազարյանը և այլք:
«Իրանահայեր» ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանատան, Իրանի հայկական համայնքի, Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդարանի և «Մանուկյան» թանգարանի համագործակցության արդյունքում:
Բացման արարողությանը՝ «Մեհրսան» պատկերասրահում, ներկա կլինեն ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ` Գերաշնորհ Տ. Սեպուհ Արքեպիսկոպոս Սարգսյանը: Ցուցահանդեսի մուտքն ազատ է բոլորի համար:

От Сирака Мелконяна до Лориса Чкнаворяна: в Иране состоится выставка “Иранские армяне”
В Исламской Республике Иран с 25 по 27 февраля состоится выставка “Иранские армяне”, на которой будут выставлены работы фотографии, скульптуры и другие произведения искусства.
Как передает «Арменпресс», в рамках выставки будут представлены работы художников армянской общины Ирана - эстампы, фотографии и скульптуры, а также произведения выдающихся музыкантов армянской общины и представителей исполнительского искусства, их роль в деле развития иранского искусства.
В рамках выставки свои работы представят Эдмон Айвазян, Завен Айвазян, Симон Айвазян, Размик Оганян, Адик Багосян, Альберт Бигджани, Лилит Терьян, Лорис Чгнаворян, Гарник Тер-Акопян, Смбат Тер Кюрегян, Эдна Зиналян, Варам Саакян, Сирак Мелконян, Адена Мирзаханян, Левон Хафтван, Ерванд Наапетян и Седрак Назарян.
Выставка “Иранские армяне” была организована в результате сотрудничества посольства РА в ИРИ, армянской общины Ирана, предстоятельства армянской епархии Тегерана и музея “Манукян”.
На церемонии открытия в галерее “Мехрсан” будут присутствовать чрезвычайный и полномочный посол РА в ИРИ Арташес Туманян, глава армянской епархии Тегерана, Его Преосвященство архиепископ Сепух Саркисян. Вход на выставку свободный.