Մարզական գրականությունը նոր շունչ է ստանում. հայկական սպորտը բեսթսելերների կարիք ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայալեզու սպորտային գրականությունը կարող է մեծ առաջխաղացում ապրել առաջիկա տարիներին: «Զանգակ» գրախանութում մարզական լրագրողները քննարկում էին ծավալել «Newmag» հրատարակչության տպագրած գրքերի մասին: Քննարկմանը մասնակցեցին նաև «Արմենպրես» լրատվական գործակալության սպորտային թղթակից Վարվառա Հայրապետյանը, Armsport կայքից Նարե Հովհաննիսյանը և «Արմենիա» հեռուստաընկերության մարզական մեկնաբան Գրիգոր Ավետիսյանը:
Քննարկման ընթացքում սպորտային ասպարեզի ներկայացուցիչները փաստեցին, որ հայալեզու սպորտային գրականություն տարիներ առաջ առհասարակ չկար, իսկ հիմա քիչ-քիչ ընթերցողի դատին են հանձնվում բավականին հաջող թարգմանությամբ գրքեր: «Ես կարծում եմ, որ հիմա եկել ժամանակը, որ բացի թարգմանություններից մեր ընթերցողների սեղանին դնենք Հայաստանը ներկայացնող մարզիկների մասին պատմող գրքերը»,-ասաց Վարվառա Հայրապետյանը:
Armsport-ի մարզական թղթակից Նարե Հովհաննիսյանն էլ շեշտեց, որ սպորտային բովանդակության հայաֆիկացումը շատ ավելի կարևոր է, քան առաջին հայացքից թվում է:
Գրիգոր Ավետիսյանն առանձնացրեց, որ «Newmag» հրատարակչությունը  հիմք է դրել սպորտային բեսթսելերի հայերեն թարգմանության, քանի որ նման փորձ գրեթե չկար:
Բանախոսները վերլուծեցին «Մեսսի», «Ռոնալդու», «Նեյմար» գրքերը, ինչպես նաև վերջին շրջանում թարգմանված Յուրի Ջորկաեֆի ինքնակենսագրությունը և բոլոր ժամանակների լավագույն բռնցքամարտիկներից մեկի` Մուհամեդ Ալիի մասին «Ալի. Աշխարհի արքան» գիրքը:

Спортивная литература получает новое дыхание: армянский спорт нуждается в бестселлерах
Спортивная литература на армянском языке в ближайшие годы может пережить большой прогресс. В книжном магазине “Зангак” спортивные журналисты обсуждали книги, опубликованные издательством “Newmag”. В обсуждении приняли участие также и спортивный корреспондент информационного агентства “«Арменпресс»” Варвара Айрапетян, Наре Ованнисян с сайта Armsport и спортивный комментатор телекомпании “Армения” Григор Аветисян.
В ходе обсуждения представители спортивной сферы признали, что много лет назад вообще не было спортивной литературы на армянском языке, а сейчас читателям уже предоставляются книги в довольно удачных переводах. “Мне кажется, что уже настало время, чтобы помимо переводов  нашим читателям  предлагались книги о спортсменах, представляющих Армению”, - сказала Варвара Айрапетян.
Спортивный корреспондент Armsport Наре Ованнисян подчеркнула, что арменификация спортивного контента намного важнее, чем кажется на первый взгляд.
Григор Аветисян отметил, что издательство “Newmag” заложило основу для спортивного бестселлера на армянском языке, так как такого опыта почти не было.
Участники встречи обсудили книги “Месси”, “Роналду”, “Неймар”, автобиографию Юрия Джоркаеффа и историю одного из лучших боксеров всех времен Мухаммеда Али “Король мира”, переведенные на армянский язык за последнее время.