Վահագն Վերմիշյանը կալանավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը կալանավորվել է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու կասկածանքով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեցին Ազգային անվտանգության ծառայությունից. «Հաստատում ենք, որ Վերմիշյանը կալանավորվել է»։
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը փետրվարի 5-ին ձերբակալվել էր առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու կասկածանքով։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների եւ քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով եւ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարարական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով  5 դեպքով խոշոր եւ  առանձնապես խոշոր՝ 1 000 000-2 500 000 ՀՀ դրամի չափով, գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019 թ. ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը եւ տրամադրմանը:
Բացի այդ, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը 2019 թ. հոկտեմբերի 23-ին իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի քանի շինարարական ընկերությունների սեփականատիրոջը «Հայաստանի վաստակավոր շինարարի» կոչման ներկայացնելու համար, դրա դիմաց որպես կաշառք ստանալով  2 379 950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար գումար եւ շուրջ 2 300 000 ՀՀ դրամին համարժեք շինանյութ։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերեւույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, նրանցից երկուսը՝ այդ թվում հիշյալ կոմիտեի նախագահը, ձերբակալվել են, ընդ որում կաշառք ստացած պաշտոնյան որպես կասկածյալ հարցաքննվելիս խոստովանել է հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։

Задержан Ваагн Вермишян
Председатель Государственного комитета градостроительства РА Ваагн Вермишян задержан по подозрению в получении взятки в особо крупных размерах.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщили в Службе национальной безопасности Армении. “Подтверждаем, что Вермишян задержан”.
5 февраля председатель комитета по градостроительству Армении Ваагн Вермишян был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере. Служба национальной безопасности в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий получила фактические данные о том, что председатель Комитета по градостроительству РА, являясь должностным лицом, используя должностное положение вопреки интересам службы и исходя из личной заинтересованности, согласно договоренностям, достигнутым с лицами, осуществляющими строительные работы, или представителями застройщиков, как лично, так и через своего знакомого, по пяти случаям в 2019 г. за взятки в крупных и особенно крупных размерах от 1 000 000 до 2 500 000 драмов, или в виде имущества, совершал действия в их пользу или способствовал скорейшему принятию решений в их пользу и получению желаемых решений.
С целью сокрытия получения взятки, нарушая установленный законом запрет на занятие предпринимательской деятельностью, он основал на имя своего близкого лица ООО, осуществляющее проектные работы, и с целью получения материального преимущества направлял обратившихся к нему застройщиков и частных лиц совершать сделки с указанной компанией. И способствовал принятию государственными органами и органами местного самоуправления благоприятных решений на основании документов, составленных компанией.
Кроме того, председатель Комитета по градостроительству 23 октября 2019 года  во время встречи в своем кабинете заключил договоренность с владельцем нескольких строительных компаний о представлении ему звания “Заслуженного строителя Армении”, получив за это в качестве взятки 5000 долларов США, эквивалентных 2 379 950 драмов, и стройматериалы на сумму 2 300 000 драмов РА.  В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном департаменте СНБ РА по факту явного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, предполагаемые преступники были подвергнуты приводу, двое из них, в том числе председатель комитета, были задержаны. Получивший взятку чиновник при допросе в качестве подозреваемого признался в совершении преступления.