Վիետնամի վարչապետը կարևորել է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության վարչապետի նստավայրում փետրվարի 3-ին կայացել է Վիետնամում ՀՀ դեսպան Վահրամ Կաժոյանի հանդիպումը վարչապետ Նգույեն Սյուան Ֆուքի (Nguyễn Xuan Phuc) հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով դեսպանին՝ վարչապետ Ֆուքը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է փոխըմբռնման դրական մթնոլորտ և ընդգծել, մասնավորապես, առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում համագործակցության զարգացման կարևորությունը:
Դեսպան Կաժոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Վիետնամի վարչապետին ընդունելության համար, շնորհավորել է նրան Վիետնամի Կոմկուսի հիմնադրման 90-ամյակի, ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամակցության և Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԷԱՆ) նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Վահրամ Կաժոյանն անդրադարձել է հայ-վիետնամական համագործակցության առաջնահերթ կետերին, այդ թվում՝ նաև մշակութային, զբոսաշրջային ու այլ բնագավառներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի: Դեսպան Կաժոյանը նշել է, որ հայկական ընկերությունների կողմից կա մեծ հետաքրքրություն մասնակցելու 2020 թվականի «Վիետնամ ԷՔՍՊՈ»-ին, ինչը լավ հիմք կարող է դառնալ հայկական ապրանքների արտահանման համար ոչ միայն Վիետնամ, այլ նաև ԱՍԷԱՆ-ի ողջ տարածաշրջան:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՎՍՀ արտաքին գործերի, արդյունաբերության ու էկոնոմիկայի և պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև կառավարության աշխատակազմի ներկայացուցիչները:

Vietnam’s PM highlights development of trade and economic relations with Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS.  Prime Minister of the Socialist Republic of Vietnam Nguyễn Xuan Phuc met on February 3 with Ambassador of Armenia to Vietnam Vahram Kazhoyan.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, greeting the Ambassador, Prime Minister Phuc noted that there is a positive atmosphere of mutual understanding between the two countries and particularly emphasized the importance of the development of cooperation in the spheres of trade, economy and investments.
Thanking the Prime Minister of Vietnam for the reception, Ambassador Kazhoyan congratulated him on the occasion of the 90th anniversary of the establishment of Communist Party of Vietnam and assumption of the chairmanship over the UNSC and the ASEAN by Vietnam.
During the meeting Ambassador Kazhoyan referred to the priorities of the Armenian-Vietnamese cooperation. He added that the Armenian companies show great interest to participate in “Vietnam Expo” 2020, which can be a good platform for the export of Armenian products not only to Vietnam, but also ASEAN countries.