Վիետնամի վարչապետը կարևորել է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության վարչապետի նստավայրում փետրվարի 3-ին կայացել է Վիետնամում ՀՀ դեսպան Վահրամ Կաժոյանի հանդիպումը վարչապետ Նգույեն Սյուան Ֆուքի (Nguyễn Xuan Phuc) հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով դեսպանին՝ վարչապետ Ֆուքը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է փոխըմբռնման դրական մթնոլորտ և ընդգծել, մասնավորապես, առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում համագործակցության զարգացման կարևորությունը:
Դեսպան Կաժոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Վիետնամի վարչապետին ընդունելության համար, շնորհավորել է նրան Վիետնամի Կոմկուսի հիմնադրման 90-ամյակի, ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամակցության և Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԷԱՆ) նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Վահրամ Կաժոյանն անդրադարձել է հայ-վիետնամական համագործակցության առաջնահերթ կետերին, այդ թվում՝ նաև մշակութային, զբոսաշրջային ու այլ բնագավառներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի: Դեսպան Կաժոյանը նշել է, որ հայկական ընկերությունների կողմից կա մեծ հետաքրքրություն մասնակցելու 2020 թվականի «Վիետնամ ԷՔՍՊՈ»-ին, ինչը լավ հիմք կարող է դառնալ հայկական ապրանքների արտահանման համար ոչ միայն Վիետնամ, այլ նաև ԱՍԷԱՆ-ի ողջ տարածաշրջան:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՎՍՀ արտաքին գործերի, արդյունաբերության ու էկոնոմիկայի և պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև կառավարության աշխատակազմի ներկայացուցիչները:

Премьер Вьетнама подчеркнул важность развития торгово-экономического сотрудничества с Арменией
Посол Армении в Социалистической Республике Вьетнам Ваграм Кажоян 3 февраля встретился с премьер-министром страны Нгуен Суан Фуком.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя посла, премьер-министр Фук отметил, что между двумя странами существует позитивная атмосфера взаимопонимания, и подчеркнул, в частности, важность развития сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Посол Кажоян, выразив благодарность премьер-министру Вьетнама за прием, поздравил его с 90-летием со дня образования Коммунистической партии Вьетнама, членством в Совете Безопасности ООН и председательством в АСЕАН.
В ходе встречи Ваграм Кажоян коснулся приоритетов армяно-вьетнамского сотрудничества, в том числе вопросов сотрудничества в культурной, туристической и других сферах. Посол Кажоян отметил, что армянские компании заинтересованы в участии в Вьетнам ЭКСПО 2020», которая может послужить хорошей основой для экспорта армянской продукции не только во Вьетнам, но и во весь регион АСЕАН.
На встрече присутствовали представители министерств иностранных дел, промышленности и экономики и обороны, а также аппарата правительства Вьетнама.