Չինաստանի քաղաքացիների համար Հայաստան մուտքի վիզայի գործող ազատ ռեժիմը ժամանակավորապես կասեցվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիների համար Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի վիզայի գործող ազատ ռեժիմը փետրվարի 1-ից մինչև մարտի 31-ը կասեցվում է` կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակով պայմանավորված: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Հարգելի հայրենակիցներ, հաշվի առնելով կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը՝ 2020թ. փետրվարի 1-ից մինչև մարտի 31-ը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիների համար Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի վիզայի գործող ազատ ռեժիմը կասեցվում է»,- գրել է Ավինյանը:
Տիգրան Ավինյանը ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահն է: Հանձնաժողովը գումարել է առաջին նիստը՝ քննարկել կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Չինաստանում բռնկված կորոնավիրուսի վարակը  հունվարի 30-ին հայտարարել է միջազգային արտակարգ իրավիճակ։

Армения временно приостановила безвизовый режим с Китаем
Для граждан Китайской Народной Республики безвизовый режим при въезде в Республику Армения приостановлен с 1 февраля по 31 марта из-за ситуации, связанной с коронавирусом. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил вице-премьер Армении Тигран Авинян.
«Дорогие соотечественники, учитывая эпидемию в связи с коронавирусом, с 1 февраля по 31 марта безвизовый режим для граждан Китайской Народной Республики приостановлен», - написал Авинян.
Тигран Авинян является председателем межведомственной комиссии, созданной по решению премьер-министра Республики Армения. Комиссия созвала свое первое заседание для обсуждения ситуации, вызванной коронавирусом. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) в связи со вспышкой коронавируса в Китае 30 января объявила чрезвычайную международную ситуацию.