Արամ Թանանյանը նշանակվեց Վերին Լարսում ՀՀ մաքսային կցորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային ճանապարհի՝ Վրաստան-Ռուսաստան սահմանի Վերին Լարսի անցակետում Հայաստանի Հանրապետության մաքսային կցորդի պաշտոնում նշանակվեց Արամ Թանանյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արամ Թանանյանին Վերին Լարսում ՀՀ մաքսային կցորդ նշանակելու մասին որոշումն ընդունվեց հունվարի 30-ին կառավարության նիստում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ մաքսային կցորդն աշխատելու է Վերին Լարսի անցակետի մոտակայքում: «Թող տպավորություն չստեղծվի, որ նա Մոսկվայում է աշխատելու: Նա աշխատելու է Վերին Լարսի մոտակայքում»,- ասաց վարչապետը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը հայտնեց, որ Արամ Թանանյանը 2018 թվականից զբաղեցնում է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի խորհրդականի պաշտոնը, երկար տարիներ աշխատել է պետական կառավարման համակարգում, մասնավորապես զբաղեցնելով ղեկավար պաշտոններ ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմում, փրկարար ծառայությունում,  ՀՀ արտակարգ իրավիճակների վարչությունում:
Կառավարության նիստից հետո Արամ Թանանյանը զրուցեց լրագրողների հետ: Նա նշեց, որ իր լիազորությունները դեռ վերջնական չեն սահմանվել, սակայն հավելեց, որ ՊԵԿ-ն ընդունել է զարգացման 5-ամյա ռազմավարություն: «Դուք տեսել եք, թե վերջին 1.5 տարվա ընթացքում ինչ փոփոխություններ են կատարվել մեր համակարգում: Մեր համակարգը միտված է ապահովել երկրի ամբողջ շրջանառությունը: Եվ այդ ֆոնի վրա հիմա նաև ծավալվում ենք դեպի հյուսիս, որովհետև Լարսով անցնում է մեր հիմնական տրանսպորտային ճանապարհներից մեկը, որով մենք կապ ենք հաստատուն ԵԱՏՄ տարածքի հետ»,- ասաց նա:
Ներկայում Վերին Լարսում առաջացող խնդիրները լուծվում են հեռակա՝ հեռախոսազանգով, տարբեր կապի միջոցներով: «Մենք արդեն հնարավորություն կունենանք առերես քննարկել բոլոր խնդիրները՝ փորձելով դրանց տալ լուծումներ, որոնք կլինեն արագ, օպերատիվ, հիմնավորված: Լարսում կունենանք դեմք, ով կներկայացնի մեր երկիրը»,- ասաց Թանանյանը:
Նրա խոսքով՝ իր առաջին գործը լինելու է հասկանալ, թե ինչ իրավիճակ է այս պահին և ինչ քայլեր է պետք ձեռնարկել, որպեսզի ՀՀ ղեկավարության կողմից իր առջև դրված խնդիրներին համահունչ վիճակը բարելավվի:

Арам Тананян назначен таможенным атташе Армении в Верхнем Ларсе
На должность таможенного атташе Армении на единственном сухопутном пути, связывающем Армению с Россией - КПП Верхний Ларс на границе Грузия-Россия назначен Арам Тананян. Как передает «Арменпресс», решение о назначении Арама Тананяна было принято на заседании правительства 30 января.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что таможенный атташе будет работать на КПП Верхний Ларс. “Пусть не создается впечатление, что он будет работать в Москве. Он будет работать возле Верхнего Ларса”, - сказал премьер.
Председатель Комитета государственных доходов РА Давид Ананян сообщил, что Арам Тананян с 2018 года занимает должность советника председателя КГД РА, долгие годы работал в системе государственного управления, в частности, занимая руководящие должности в аппарате Совета национальной безопасности, в спасательной службе управления по чрезвычайным ситуациям РА.
После заседания правительства Арам Тананян имел беседу с журналистами. Он отметил, что его полномочия пока окончательно не установлены, однако добавил, что КГД принял 5-летнюю стратегию развития. “Вы видели, какие изменения произошли в нашей системе за последние 1.5 года. Наша система призвана обеспечить весь оборот страны. И на этом фоне мы сейчас разворачиваемся и на север, поскольку через Ларс проходит один из наших основных транспортных путей, по которому мы поддерживаем связь с территорией ЕАЭС” - сказал он.
В настоящее время проблемы, возникающие в Верхнем Ларсе, решаются заочно, по телефону, по различным средствам связи. “Сейчас будет возможность обсуждать все проблемы на месте, пытаясь дать им решения, которые будут быстрыми, оперативными и обоснованными”.
По его словам, его первой задачей будет понять, какова ситуация на данный момент и какие шаги необходимо предпринять для улучшения ситуации в соответствии с задачами, поставленными руководством Армении.