Հայոց ցեղասպանության մասին Թաներ Աքչամի գիրքը հասանելի է նաև ֆրանսերեն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում ներկայացվել է թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին «Սպանության հրամաններ» գրքի ֆրանսերեն տարբերակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս առիթով «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառման մեջ Աքչամը մեծ պատիվ է համարել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի ներկայությունը: Պատմաբանը նաև նշել է, որ Լաքոտին հանդիպել է 2018-ին Երևանում:
Լաքոտն իր հերթին «Ֆեյսբուք»-ում նշել է. «Ուրախ էի Փարիզում հանդիպել Թաներ Աքչամին, ով գրախանութում ներկայացրեց իր «Սպանության հրամանները-Հայաստան 1915» գիրքը: Այն պատմում է նրա վերջին հետազոտությունների մասին և հաստատում է օսմանյան փաստաթղթերի իսկությունը, որոնք հանդիսանում են պետության կողմից պլանավորման ապացույցներ, որոնք հանգեցրել են հայ ժողովրդի ցեղասպանությանը»,-գրել է դեսպանը:
Նա մեջբերել է գրքի նախաբանի հեղինակ ֆրանսիացի պատմաբան Անետ Բեքերի խոսքից մի հատված. «Սա պատմության հիանալի գիրք է, որում Թաներ Աքչամը վարպետորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես է հայերի բնաջնջումը պլանավորվել և իրականացվել այն ժամանակ, և թե ինչպես է մերժվում մինչև այսօր»:
Գրքի անգլերեն տարբերակը լույս էր տեսել 2018-ի փետրվարին: Այնուհետև 2019-ի ապրիլին հրատարակվել էր նաև դրա հայերեն տարբերակը: Թուրքերենով 2016 թվականին հրատարակված «Նաիմ էֆենդու հուշագրությունները և Թալեաթ Փաշայի հեռագրերը» աշխատանքում ներառված Թալեաթ փաշայի հեռագրերում բացեիբաց երևում են հայերին կոտորելու հրամանները:
Աքչամը Փարիզ է այցելել որպես պատվավոր հյուր հունվարի 29-ին մասնակցելու  Ֆրանսիայի հայերի ամենամյա ընթրիքին, որին ներկա է լինելու նաև երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:

Книга Танера Акчама о Геноциде армян доступна на французском языке
В Париже представлен французский перевод книги «Приказы об убийстве» турецкого историка Танера Акчама. Как сообщает Арменпресс, на своей странице в Facebook в этой связи Акчам посчитал большой честью присутствие посла Франции в Армении Джонатана Лакота. Историк также отметил, что с Лакотом он встречался также в 2018 году в Ереване.
Со своей стороны посол Лакот написал на своей странице в Facebook: «Я был рад в Париже встретиться с Танером Акчамом, который представил свою книгу «Приказы об убийстве - Армения 1915». В книге представлены его последние исследования и подтверждается подлинность османских документов, которые свидетельствуют о государственном планировании, которое привело к Геноциду армянского народа», - написал посол.
Он также процитировал отрывок из предисловия французского историка Аннет Беккер к книге: «Это прекрасная книга по истории, в которой Танер Акчам мастерски демонстрирует, как истребление армян планировалось и осуществлялось в то время, и как все это отвергается сегодня».
Английская версия книги была издана в феврале 2018 года. Затем в апреле 2019 года была опубликована армянская версия.
Акчам посетил Париж для участия 29 января в качестве почетного гостя в ежегодном ужине армян Франции, в котором примет участие президент Эммануэль Макрон.